02 Korrik 2020

Ndërmarrësit kosovarë përdorin inovacionin për të luftuar pandeminë

Prishtinë, 26 maj - Pandemia COVID-19 ka nxitur ndërmarrësit e vendit që t’i qasen në mënyrë sa më inovative sfidave që ajo ka krijuar, duke e vënë në pah rolin kyç të inovacionit në luftimin e së njëjtës.

Reformat kreative në zhvillimin e veprimtarive të ndërmarrjeve kosovare gjatë kësaj periudhe sfiduese, dhe reagimi i ndërmarrësve ndaj pandemisë, u diskutuan në forumin virtual të rradhës të organizuar nga Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë me mbështetje nga Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, dhe programi i BE-së për Zhvillim të Ndërmarrjeve dhe Lehtësim të Investimeve.

Ndërmarrësi Ardian Hoxha theksoi se masat e imponuara për parandalimin e pandemisë kanë krijuar mundësi për zhvillim dhe inovacion brenda ndërmarrjeve në të gjithë sektorët e prekur, duke shtuar se është krijuar një reformë e përkohshme në të bërit biznes, e fokusuar në strategji të punës nga distanca.

Hoxha potencoi se këtë kohë e ka shfrytëzuar për motivim të qytetarëve përmes fjalimeve, ndërsa edhe në bizneset e tij ka krijuar oferta e zbritje të ndryshme për shërbimet dhe produktet që të njëjtat ofrojnë.

Sipas tij, tash është koha të shfrytëzohet momenti dhe të mendohet një modeli i ri ekonomik i shtetit, me fokus në krijimin e një ekonomie kompetitive ku Kosova do të ketë çka të ofrojë në tregun global pas pandemisë.

Hoxha u bëri apel të gjitha partive, qoftë në Qeveri apo opozitë, që t’i lënë mënjanë inatet dhe të fokusohen në rimëkëmbje ekonomike sa nuk është vonë, meqë çdo vonesë mund të ketë efekte anësore multiplikative.

Visar Idrizi, kryeshef ekzekutiv dhe themelues i Vi-Print, theksoi se kompania e tij është munduar të shqyrtojë çdo mundësi për minimizimin e dëmeve nga pandemia, duke e rishikuar situatën dhe duke zhvilluar ide inovative për t’iu përshtatur të njëjtës.

Ai tha se puna e ViPrint është direkt e lidhur me sektorë të ndryshëm, të cilët janë goditur shumë ose edhe janë mbyllur tërësisht gjatë kësaj kohe, e megjithatë, e njëjta ka vazhduar me sektorët esencialë, duke punuar me kujdes të shtuar. Idrizi shtoi se kjo kohë e ka imponuar një kulturë të re kreativiteti dhe ka vënë në pah nevojën e disponueshmërisë së produkteve dhe shërbimeve vendore.

Për më tepër, ai tha se tash është koha të jemi sa më pranë njëri-tjetrit dhe të jemi të hapur ndaj bashkëpunimeve drejt inovacioneve të reja, duke ndihmuar në rimëkëmbjen e bizneseve dhe ekonomisë së vendit në përgjithësi.

Petrit Bejdoni, menaxher i marrëdhënieve me publikun në kompaninë ASHA tha se duke u munduar t’i përshtaten realitetit të ri, kjo kompani, në bashkëpunim me kompaninë higjienike Zog&Zog ka zhvilluar disa ide inovative në produkte të nevojshme për këtë kohë pandemie.

Sipas Bejdonit, kreativiteti i ASHA-së ka rrjedhë nga nevoja për të mbajtur gjallë biznesin, dhe për t’u përshtatur me rrethanat sfiduese të cilave u janë qasur duke e krijuar kutinë dezinfektuese D-Box.

Ai shtoi se ky produkt përveç shërbimit primar, pra, të ruajtjes së shëndetit, mund të ndikojë edhe në perceptimin e një imazhi më të mirë të kompanisë nga klientët dhe përdoruesit e këtij produkti, duke kontribuar njëkohësisht në përmbushjen e përgjegjësisë sociale korporative.

Bejdoni gjithashtu shtoi se kjo kohë e ka ndryshuar qasjen me konsumatorin,  ku është theksuar nevoja për afërsi dhe bashkëpunim më të madh në mes të kompanisë dhe këtij të fundit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Inaugurohen zyrat të reja të Bankës Qendrore të Kosovës në të cilen do të merr pjesë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Tek ish-zyrat e Komunës së Prishtinës që gjenden mes objektit të BQK-së dhe parkingut nëntokësor tek Hotel Grandi, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë do t’i dorëzojë Ministrisë së Shëndetësisë 6,000 komplete testimi për COVID-19, 90 shtretër spitalorë, mbi 67,000 maska të frymëmarrjes dhe pajisje të tjera mjekësore në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream në facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Gjilanit ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri vizitojnë stadiumin e qytetit në Gjilan si dhe vendosin gur-themelin e stadiumit ndihmës. (Gjilan, ora 11:00)
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik: “E drejta për ujë, peng i prokurimit: Analizë e tenderit maratonik për ujësjellës në Komunën e Dragashit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, përfaqësuar nga Ambasada Britanike, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për të siguruar emërime profesionale të udhëheqësve të institucioneve dhe organeve publike, nëpërmes proceseve të drejta dhe transparente të rekrutimit. (Holli i Kuvendit të Kosovës​, ora 12:00)

- SKOPI Studentor organizon aksion simbolik për të treguar realitetin e krijuar nga emërimet e fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. (Para ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në nënshkrimin e Memorandum Bashkëpunimit me Ambasadën Britanike për pozitat e larta drejtuese. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- IKD dhe INPO mbajnë konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik “E drejta për ujë, peng i prokurimit”. (Hotel “Sirius”, ora 14:30)

- Me rastin e Ditës Botërore të Gazetarëve të Sportit, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka ftuar të gjithë gazetarët e sportit, në takim me për të diskutuar mbarëvatjen e sportit në vendin tonë si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet sporti dhe gazetarët sportivë. (Kabineti i Ministres së MKRS-së, ora 15:15)