04 Korrik 2020

NASA përgatitet për lëshimin historik për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar

Florida, 26 maj - Dy astronautë të NASA-s do të fluturojnë me anijen kozmike "Crew Dragon" të kompanisë "SpaceX" për në Stacionin Hapësinor Ndërkombëtar.

Nisja e raketës "Falcon 9" dhe anijes kozmike planifikohet të bëhet të mërkurën pasdite nga Qendra e Lëshimeve "Kennedy".

Kjo do të jetë nisja e parë e astronautëve amerikanë me një raketë amerikane nga territori i ShBA-së që nga vitit 2011.

Të dy astronautët pritet të arrijnë në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor brenda 24 orëve pas lëshimit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Korrik 2020

- Shoqata "Miqtë e Amerikës", do të organizojë aktivitet në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA ku aktiviteti fillon me pastrimin e sheshit Bill Clinton nga zjarrfikësat e Prishtinës. (Sheshit Bill Clinton, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi do të bëjë shenjëzimin e shtigjeve të biçikletave në hyrje të Fushë-Kosovës, te rrethi i kazermës “Adem Jashari”, bashkë me grupin e çiklistëve “Marakli t’biçikletave”. (Parkingu i Ministrisë së Infrastrukturës, ora 10:00)

- Në nderim të 4 korrikut - Dita e Pavarësisë së SHBA pjestarët e Qendrës së Mjekësisë Urgjente të Prishtinë do ta ngrisin flamurin. (Sheshi Bill Clinton, ora 11:00)
 
- Kryeministri merr pjesë në fillmin e fushatë së korrje shirjeve në Kosovë. (Zona Industriale në fshatin Shirokë, Komuna e Suharekës, ora 14:00)