19 Nëntor 2019

Muaji shkurt, muaj i lëndimeve të lojtarëve të Barcelones

Barcelona, 16 shkurt - Fillimi i muajit shkurt duket të jetë katastrofal për sa i përket futbollistëve të lënduar te Barcelona. Si duket skuadrën nga “Kamp Nou” e ka kapluar një epidemi e lëndimeve të muskujve.

Në javët e fundit, një nga një janë lënduar pjesa më e madhe e futbollistëve “katalonas”, edhe atë të gjithë për shkak të lëndimeve të muskujve. Bëhet fjalë për futbollistët si Jaja Ture, Sejdu Keita, Daniel Alves, Erik Abidal dhe Çigrinski të cilët munguan edhe mbrëmë në ndeshjen me Atletiko Madridin (1:2).

Kapiteni Karles Pujoll gjithë javën e kaluar kishte dhimbje të muskujve dhe ishte në dyshim për ndeshjen me Atletiko Madridin, në të cilën ndeshje megjithatë ai ishte pjesë e skuadrës.

Por në këtë ndeshje Barcelona humbi, Keitan i cili pas vetëm 4 minutave braktisi fushën, ndërsa gjithashtu humbi edhe mesfushorin Çavi i cili për shkak problemeve me muskujt ishte i detyruar që të lëshoj fushën në minutën e 78-të, duke u zëvendësuar nga Bojan Kërkiç.

Lodhje e Jaja Tures dhe Keitas duket të jenë të logjikshme pasi që të dy ishin pjesë e përfaqësueseve të tyre në Kupën Afrikane të Kombeve. Është interesant fakti se lëndimet te skuadra e Barcelonës filluan pasi programi i ndeshjeve të kësaj skuadre ishte më i lehtë, duke pasur parasysh se Barsa pas eliminimit nga Kupa e Spanjës, ndeshje futbolli zhvillonte vetëm njëherë brenda javës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019 - Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)