19 Nëntor 2019

Microsoft zbulon detaje të reja për Windows Mobile 7.0

SHBA, 20 shkurt - Microsoft pritet që të hënën të shpalos detaje të reja rreth sistemi të saj operativ mobil, Windows Mobile 7.0.

Kongresi Botëror Mobil 2010 (WMC – World Mobile Congress) do të fillojë gjatë javës së ardhshme në qytetin e bukur të Barcelonës në Spanjë, dhe kompanitë kryesore të industrisë mobile janë duke u përgatitur që të bëjnë një paraqitje në të.

Microsoft pritet që të shpalos dy gjëra në këtë konferencë gjatë ditës së hënë: Një demonstrim të Windows Mobile 7 dhe disa detaje të reja rreth projektit të koduar me emrin “Pink”. Deri më tani e tëra çfarë dimë rreth sistemit operativ mobil WinMo 7 është se ndërfaqja do të jetë e ngjashme me atë të Zune HD, do të ofrohet në edicionet biznes dhe media dhe do të ketë përkrahje për multitouch, si dhe do të ofrojë softuer pa pagesë për navigim.

E sa i përket projektit Pink që u përmend më lartë, ai ende është mister ...

Wall Street Journal raporton se “Projekti Pink” supozohet të jetë një celularë që është një smartphone i orientuar kah rinia, sikurse që është SideKick nga T-Mobile dhe se do të jetë i fokusuar mjaft shumë në aplikacionet për rrjete sociale.

Në fakt Wall Street Journal ka raportuar se celulari i ri Pink momentalisht është duke u kompletuar nga kompania japoneze Sharp dhe se pritet që të paraqitet në shitje ndërkombëtarisht përmes Verizon Wireless dhe Vodafone Group PLC, qysh në fillim të pranverës.

Natyrisht celulari Pink do të fuqizohet nga sistemi operativ i ri mobil, Windows Mobile 7.

Megjithatë është vështirë të thuhet diçka rreth asaj sesi do të qëndrojë në treg sistemi operativ mobil WinMo, kur dihet se ka konkurrent të rinj si Android dhe së fundi edhe hapjen e kodit burimor të Symbian, për të cilin pritet të ketë një rritje të popullaritetit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 nëntor 2019 - Banka Qendrore e Republikës së Kosovës organizon konferencën ndërkombëtare të nivelit të lartë me titull: “Rreziqet dhe mundësitë në një sektor financiar dinamik-rruga zhvillimore”, që do të mbahet në kuadër të shënimit të 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hotel Swiss Diamond, ora 8:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e 20 vjetorit të themelimit të BQK-së. (Hoteli Swiss Diamond, ora 9:00)

- Punëtorët teknik të qendrës studentore, punëtorët teknik të disa shkollave që menaxhohen nga komuna e Prishtinës, punëtorë teknik të Universitetit të Prishtinës, punëtorë të sigurimit fizik të UP-së dhe QMF-ve, punëtorët teknik të disa shkollave në Gjilan do të ndalin punën e tyre në shenjë pakënaqësie për pagën e tyre të ulët. (Protesta mbahet ne vendete e tyre te punës, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit mban mbledhjen e njëmbëdhjetë e rregullt e Komiteti për Politik dhe Financa. (Objekti i Komunës së Rahovecit, ora 10:00)

- Zyra e BE-së në bashkëpunim me Këshillin Gjyqësor të Kosovës do të organizojë një vizitë në Gjykatën Themelore në Prishtinë në të cilën do të diskutojë për zhvillimet dhe arritjet në operacionalizimin dhe digjitalizimin e bazës kombëtare të të dhënave të evidencës penale, e zbatuar nga Sistemi qendror kombëtar i evidencës penale. (Gjykata Themelore e Prishtinës, ora 10:15)

- Mbahet ceremonia e ndërrimit të komandës në mes të Komandantit në largim të KFOR-it, gjeneralmajor Lorenzo D’addario dhe Komandantit në ardhje të KFOR-it, gjeneralmajor Michele Risi. (Kampi i Shtabit të Përgjithshëm të KFOR-it Film City, ora 10:30 - mediet duhet të arrijnë tek Porta kryesore e Kampit Film City jo më vonë se ora 9:30)

- Presidenti Thaçi dhe Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e ndërrimit të Komandës së KFOR-it. (Film City, ora 10:25)

- Guvernatori i Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës, Fehmi Mehmeti dhe Zëvendësdrejtori i Fondi Monetar Ndërkombëtar, Tao Zhang mbajnë konferencë për media. (Swis Diamand Hotel, ora 10:45)

- Zyra e UNICEF-it në Kosovë do të mbajë aktivitet me fëmijët në kuadër të shënimit te 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Sheshin “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, pret në takim ministrin e Mbrojtjes të Italisë, Lorenzo Guerini. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare FIQ organizon publikimin e analizës së Legjislacionit të Kosovës lidhur me Filantropinë dhe OJQ-të, me autor Qerkin Berisha. (Zyret e FIQ, Resource Center në Pejton, ora 14:00)

- Ambasadorja e Francës, Marie-Christine organizon pritje ku do të dekorojë znj.Blerta Zeqiri, ''Kalorëse në Urdhrin e Artit dhe Letërsisë''. (Rezidenca e Francës, ora 18:30)

- HANDIKOS organizon ceremoninë e hapjes së  ekspozitës me fotografi  “EmbraceMe-Kosovo”, me portrete nga jeta e nëntë personave nga Kosova, të punuara nga fotografja holandeze Karin Brongers. (Shtëpia e Evropës, ora 19:00)