23 Korrik 2018

Komisioni Europian merr masa ndaj përmbajtjeve të paligjshme në internet

Bruksel, 29 shtator - Komisioni Europian publikoi më 28 shtator një deklaratë përmes së cilës theksohet lufta kundër përmbajtjeve të paligjshme në internet.

KE-ja do të marrë masa për të parandaluar mospërhapjen dhe për të monitoruar dhe hequr përmbajtjet si urrejtje, dhunë dhe terrorizëm.

Sipas Komisionit, me shtimin e urrejtjes dhe dhunës kibernetike, rrjeti duhet të shtojë përgjegjesinë dhe të luajë rol më të rëndësishëm në parandalimin e përhapjes së përmbajtjeve të paligjshme. Përhapja e terrorizmit në internet kërcënon seriozisht sigurinë e BE-së dhe dëmton besimin e publikut për mjedisin digjital.

Sipas deklaratës, si rrjeti ashtu edhe bota reale duhen monitoruar nga ligji. Zëvendëskryetari i Komisionit Europian Andrus Ansip tha në deklaratë se propozimet e BE-së përfshijnë masat për mbrojtjen e lirisë së fjalës, heqja e përmbajtjeve të paligjshme në internet etj.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Korrik 2018  - Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë Komunën e Kamenicë ku do te takoeht me me kryetarin e Kamenicës, Qëndron Kastrati. (Objekti i Komunës, ora 9:00)

- Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës viziton kompaninë Al Petrol  në kuadër të ciklit të takimeve me bizneset që ka nisur që nga zgjedhja si Kryetar për mandatin e ri katër vjeçar.  (Zyret Qendrore te Al Petrol, ora 9:00)

- OJQ EC Ma Ndryshe, ORKIDE dhe X40 mbajn konferencën për media rreth performancës publike “Drunj të pastër”. (Sheshi “Shatërvan”, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Integrime Evropiane lidhur me shqyrtimin e Projektligjit për ratifikimin e Marrëveshjes Financiare për IPA 2017, pjesa e parë ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian- e ftuar për të prezantuar këtë Marrëveshje znj. Dhurata Hoxha - Ministre e Integrimit Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të vizitojë Projektin “Air Energy”, në  fshatin Kitkë te Komunës se Kamenicë. (Fshati Kitkë, ora 10:30)

- Mbahet seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Ministrinë e Punëve të Jashtme. (Ministria e Punëve të Jashtme, ora 12:00)

- Aleanca Kosovare e Bizneseve mban konferencën për media me temë “Pse ikin investitorët e huaj nga Kosova“. (Zyret e AKB–së, ora 13:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi takohet me anëtarët e Këshillit Shtetëror të Cilësisë të AKA. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 13:00)
 
- Ministri i Zhvillimit Ekonomik, Valdrin Lluka do të zhvillojë një vizitë në Minierën e Artanës ku do te takohet me menaxhmentin dhe minatorët. (Miniera e Artanës, ora 14:00)