15 Dhjetor 2017

Kina lidere dominuese e superkompjuterëve

Pekin, 16 nëntor - Kina ka realizuar një numër rekord superkompjuterësh duke u renditur në krye të klasifikimit botëror dhe duke kaluar sërish SHBA-në, sipas studimit të TOP500, një faqe në internet e specializuar në këtë sektor.

Vendi aziatik konsolidon kështu pozicionin e tij si fuqia dominuese në këtë sektor, të arritur vitin e kaluar.

Gjithsej, 202 nga 500 superkompjuterat më të shpejtë në botë gjenden aktualisht në Kinë, sipas këtij klasifikimi të TOP500, ndërsa në SHBA numërohen 143.

Kjo listë që publikohet dy herë në vit, vlerëson kompjuterët sipas shpejtësisë së tyre nga teste që realizohen nga ekspertë gjermanë dhe amerikanë.

“Ky është numri më i lartë i superkompjuterave që Kina ka realizaur ndonjëherë në klasifikimin TOP500, ndërsa fuqia amerikane bie në nivelin e saj më të ulët që prej krijimit të kësaj renditjeje”, thuhet në këtë studim të publikuar dje.

Superkomjuterat janë mjete shumë të rëndësishme për kërkimin shkencor. Ata mund të realizojnë përllogaritje jashtëzakonisht të shpjeta në shumë fusha.

Kina kalon SHBA-në edhe në aspektin e fuqisë bruto të këtyre superkompjuterave.

Dy më të shpejtët në botë, “Sunway TaihuLight” dhe “Sunway TaihuLight-2” gjenden në këtë vend aziatik.

Ata ndiqen nga një pajisje e prodhuar në Zvicër (vendi i tretë) dhe një tjetër në Japoni (vendi i katërt). “Titani”, superkompjuteri më i fuqishëm amerikan është në vend të pestë.

Vendi aziatik parashikon të prodhojë në vitin 2018 një superkompjuter edhe më të fuqishëm, që quhet “Exascale”.

Pekini synon që me këtë pajisje të fitojë garën botërore për prodhimin e makinës së parë në gjendje të kryejë një miliard miliardë (10-të në fuqi të 18-të) përllogaritje në sekondë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë ku do te bisedoj lidhur me gjendjen aktuale të përputhshmërisë me Traktatin e Komunitetit të Energjisë, nga ana e Kosovës. (Ndërtesae Kuvendit, salla N-303, ora 9:00)

- Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth zbatimit të Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së dhe Marrëveshjeve të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë;. (Ndërtesae Kuvendit, salla N 302, ora  10:00)

- Caritas Kosova do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Objekti i Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të fillojnë me nënshkrimin e Peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- ARDA organizon ceremoninë e hapjes së Panarit Dimëror në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndajres së certifikatave për 200 të rinj për pjesëmarrjen e tyre në trajnimin “Ndërmarrësi për të rinjtë e Kosovës”. (Ish Instituti i Historisë, tani ndërtesa e administratës së UP-së, afër Institutit Albanologjik të Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet një konferencë për media lidhur me deklaratën e përbashkët të dhjetëra subjekteve joqeveritare për Projekt-ligjin për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është duke u draftuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe parashihet t'i dërgohet Kuvendit të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takim me punonjësit e Administratës Tatimore të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese, BIRN Kosova, ne bashkepunim me Qendren e Avokimit per Kulture Demokratike, ACDC, do te organizoje nje koktej rasti per ceremonine e ndarjes se çmimeve per 3 storiet me te mira gazetareske, ne kuader te iniciatives se perkrahur nga Ambasada Holandeze ne Kosove. (Kafe-librari, Dit' e Nat', 18:00)

- Qendra Kinematografike e Kosovës shfaq premierën e mbyllur të filmit të shkurtër ‘Një Muaj’ nga Zgjim Terziqi. (Cineplexx, salla nr. 5., ora 18:00)

-  Hapet ekspozita "Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja" me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999, të autorit Fatos Lubonja. (Modelariumin e Arkitekturës mbrapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)