06 Prill 2020

iPhone u ndalohet ministrave anglezë

Londër, 17 qershor - Ekspertët anglezë të sigurisë ndalojnë ministrat e kabinetit të Cameroon të përdorin telefona të markës iPhone për cështje sigurie.

Sipas tyre, është më e sigurtë nëse ministrat do të përdorin Blackberry apo lloje të tjerë celularësh nëse nuk duan të vihen në shënjestër të hakerasave.

Agjencia për sigurinë informatike, Winehall thekson për “Daily Telegraph” se u ka kërkuar ministrave ta ndalojnë telefonin e kompanisë Apple edhe në radhët e stafit të tyre pasi mund të bien pre e hakersave apo interferencave.

Nga ana tjetër, kompania amerikane përjashton mundësinë e problemeve të këtij lloji. Përvec ministrave dhe parlamentarëve, në mbarë britaninë iPhone përdoret nga rreth 4 milionë qytetarë.  

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Prill 2020

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE) mban seancën e dytë me radhë. (Zyrat e ZRrE-së, ora 10:00)

- Përfaqësues të AAK-së mbajnë konferencë për medie rreth situatës emergjente në ekonomi si pasojë e pandemisë së Coronavirusit. (Selia e AAK-së, ora 13:00)