21 Shkurt 2020

HTC Incredible, smartphone i ri në treg

SHBA, 5 mars - Një video e zbuluar në internet tregon smartphone e ri të kompanisë HTC, i cili në treg do të paraqitet me emrin HTC Incredible.

Besohet se pajisja do të bazohet në sistemet operative Android 2,1 dhe atë të kompanisë UI Sense, ndërsa përputhet me procesorin e Nexus One dhe ekranin WVGA prej 3.7-inç i cili është i ndjeshëm në prekje.

Funksionet tjera të pakonfirmuara përfshijnë edhe një “trackpad” optik, kamerë me 5 mega-piksel me ndriçues të dyfishtë LED, dhe 256MB RAM.

Incredible është zbuluar në sistemin e inventarit të kompanisë Verizon, duke treguar kështu se nisja e tij do të jetë e menjëhershme, edhe pse HTC ende nuk njoftuar zyrtarisht të dhënat zyrtare.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020  - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në akademinë përkujtimore për heroin Shaban Polluzha, me rastin e 75 vjetorit të rënies së tij. (Biblioteka Kombëtare, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)