17 Janar 2018

Hakerët vjedhin informata sekrete të ushtrisë australiane

Canberra, 12 tetor - Bëhet e ditur se informatat sekrete të avionëve luftarak dhe të luftanijeve të Forcave Detare të Australisë janë vjedhur nga ana e hakerit të quajtur “Alf”.

Sipas lajmit që transmeton shtëpia mediatike australiane “ABC”, krahas informacioneve sekrete të avionëve luftarak të tipit F-35 dhe të avionëve vëzhgues, janë vjedhur edhe 30Gb informata sekrete të luftanijeve të Forcave Detare nga ana e një hakeri i cili përdor nofkën “Alf” të marrë nga një karakter i telenovelës “Home and Away” që transmetohet në vend.

Njoftohet se informatat sekrete të vjedhura në korrik të vitit 2016 përmbajnë të dhënat për avionët luftarak të tipit F-35 në vlerë 17 miliardë dollarë, të dhënat për avionët luftarak vëzhgues të tipit Poseidon P-8 në vlerë 4 miliardë dollarë dhe të avionëve transportues ushtarak të tipit C-130.

“Edhe pse nga sulmi kibernetik kanë kaluar 1 vit ende nuk është zbuluar se nga ana e kujt janë vjedhur këto të dhëna”, deklaroi ministri i Industrisë së Mbrojtjes, Christopher Pyne.

“Nuk e di se kush e ka kryer këtë sulm. Mund të jetë njëri prej disa aktorëve. Mund të jetë dhe të mos jetë njëri që ka lidhje me ndonjë shtet. Por, mund të jetë edhe ndonjë person që punon për ndonjë kompani tjetër”, deklaroi Pyne.

Ministri thotë se informatat në fjalë nuk paraqesin ndonjë rrezik për sigurinë kombëtare dhe shtoi se janë marr masat e duhura.

Ndërkaq ende nuk dihet se si arriti hakeri që përdor nofkën “Alf” ti qaset informatave ushtarake.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Janar 2018 - Mbahet mbledhje e Komisionit për Shëndetësi, Punë dhe Mirëqenie Sociale në të cilën do të behët shqyrtimi i projektligjit për ndërmarrjet sociale. (Ndërtesa e Kuvendit, sallaN 303, ora 10:00)

- Në kuadër të organizimeve në 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut, nesër më 17 janar 2018, zhvillohen homazhe te shtatorja e Skënderbeut. (Shtatorja e Skënderbeut, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të behët shqyrtimi i raportit të punës së Komisionit, për vitin 2017 si dhe shqyrtimi i draft-planit të punës së Komisionit, për vitin 2018. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Për nder të 18 vjetorit të themelimit të Administratës Tatimore të Kosovës, do të mbahet shënimin simbolik të këtij përvjetori, në të cilin pjesëmarrës do të jenë Kryeministri i Republikës së Kosovës Ramush Haradinaj, Ministri i Financave Bedri Hamza, palët e interesit dhe donatorët. (Qendra e Shërbimit të Tatimpaguesve, ish-ndërtesa e Gërmisë, ora 11:00) 

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit,  salla  C 301, ora 11:00)

- Prezantohen projektet e studentëve, të cilët do të pasqyrojnë punën që është bërë gjatë semestrit dimëror 2017/18. (Fakulteti i Edukimit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhje e Komisionit për të Drejtat, Interesat e Komuniteteve dhe për Kthim në të cilën do të behët shqyrtimi i Projektligjit për Tatimin në Pronën e Paluejtshme, me raport amandamente të Komisionit funksional për Buxhet dhe Finanaca. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 12:00)

- Ministri i Ministrisë së Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj do të vizitojë kompaninë e prodhimit të produkteve farmaceutike “Trepharm”. (Hapësirat e “Trepharm” në Sllatinë, ora 12:30)

- Komuna e Gjilanit ben zbulimin e bustit te heroit Gjergj Kastrioti - Skenderbeu. (Sheshi kryesore para zyres se kryetarit ne Gjilan, ora 13:00)

- Mbahet Akademi kushtuar 550 vjetorit të Skënderbeut, me ç ‘rast do të promovohet pulla postare e Postës së Kosovës dhe Postës së Maqedonisë në të cilen do të nderohen edhe figurat e shquara të shqiptarëve, Jusuf e Bardhosh Gërvalla dhe Kadri Zeka, në 36-vjetorin e vrasjes së tyre. (Teatri Kombëtar të Kosovës, ora  15:00)

- Komuna e Gjilanit organizon akademin e Flakes se Janarit 2018, qe i kushtohet 550 vjetorit te vdekjes se heroit kombetar Skenderbeu dhe 50 vjetorit te protestave masive per flamurin kombetar. (Teatri i Qytetit, ora 16:00)

- Muzeu i Kosovës, me nismën e "Museum Illyricum" - Zvicër, organizojnë ekspozitë me libra; pulla dhe bankënota nga mesjeta e deri në vitet '30-ta. (Lapidariumin e Muzeut të Kosovës, ora 18:00)

- Hapet ekspozitë 55 portrete për 550-vjetorin e vdekjes së Skënderbeut dhe Vitit Mbarëkombëtar të Skënderbeut. (Swiss Diamond Hotel, ora 18:00)

- Në 550 vjetorin e vdekjes së heroit kombëtar Skenderbeu dhe 50 vjetorit të protestave masive për flamurin kombëtar organizon aktivitetin Peneli i Flakes. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)