24 Tetor 2017

Hakerët vjedhin informata sekrete të ushtrisë australiane

Canberra, 12 tetor - Bëhet e ditur se informatat sekrete të avionëve luftarak dhe të luftanijeve të Forcave Detare të Australisë janë vjedhur nga ana e hakerit të quajtur “Alf”.

Sipas lajmit që transmeton shtëpia mediatike australiane “ABC”, krahas informacioneve sekrete të avionëve luftarak të tipit F-35 dhe të avionëve vëzhgues, janë vjedhur edhe 30Gb informata sekrete të luftanijeve të Forcave Detare nga ana e një hakeri i cili përdor nofkën “Alf” të marrë nga një karakter i telenovelës “Home and Away” që transmetohet në vend.

Njoftohet se informatat sekrete të vjedhura në korrik të vitit 2016 përmbajnë të dhënat për avionët luftarak të tipit F-35 në vlerë 17 miliardë dollarë, të dhënat për avionët luftarak vëzhgues të tipit Poseidon P-8 në vlerë 4 miliardë dollarë dhe të avionëve transportues ushtarak të tipit C-130.

“Edhe pse nga sulmi kibernetik kanë kaluar 1 vit ende nuk është zbuluar se nga ana e kujt janë vjedhur këto të dhëna”, deklaroi ministri i Industrisë së Mbrojtjes, Christopher Pyne.

“Nuk e di se kush e ka kryer këtë sulm. Mund të jetë njëri prej disa aktorëve. Mund të jetë dhe të mos jetë njëri që ka lidhje me ndonjë shtet. Por, mund të jetë edhe ndonjë person që punon për ndonjë kompani tjetër”, deklaroi Pyne.

Ministri thotë se informatat në fjalë nuk paraqesin ndonjë rrezik për sigurinë kombëtare dhe shtoi se janë marr masat e duhura.

Ndërkaq ende nuk dihet se si arriti hakeri që përdor nofkën “Alf” ti qaset informatave ushtarake.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Tetor 2017 - Zyra e Bankës Botërore në Kosovë organizon tryezën e rrumbullakët ne tëmën “Vendet e punës dhe pengesat për krijim të punësimit në Kosovë”. (Hotel Swiss Diamond, ora 9:00)

- Ministri i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Rrustem Berisha informon Komisionin për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës lidhur me prioritetet dhe sfidat e kësaj ministrie. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Ministri i Drejtësisë,  Abelard Tahiri raporton para Komisioni për Integrime Evropiane lidhur me përmbushjen e obligimeve në kuadër të agjendës evropiane. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Shefi Observer i Misionit të Vëzhgimit të Zgjedhjeve të Bashkimit Evropian, Alojz Peterle mban një konference shtypi në të cilën do të japë një deklaratë mbi gjetjet paraprake të Misionit . (Hotel Swis Diamond, ora 10:30)

- Ministri i Inovacionit dhe Ndërmarrësisë, Besim Beqaj raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi lidhur me programin legjislativ dhe prioritetet e Ministrisë së Inovacionit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Zëvendës shefi i misionit të Eulex-it në Kosovë, Bernd Thran mban një ligjeratë ku do të diskutohet është ''Roli i EULEX-it në zbatimin e sundimit të ligjit'. (Objekti i kolegjit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit i për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit vjetor të Autoritetit Rregullativ të Komunikimeve Elektronike dhe Postare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla S-I, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Punë të Jashtme, Diasporë dhe Investime Strategjike ku do të bëhët formimi i grupit punues për hartimin e Planit për zhvillimin e diplomacisë parlamentare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa në të cilën do të bëhët shqyrtimi i Raportit financiar të Radiotelevizionit të Kosovës për periudhën janar-shtator 2017 dhe Programit të Shpenzimeve të RTK-së, për periudhën tetor-dhjetor 2017. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 13:00)

- Mbahet takimi i 140 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 14:00)

- Ministri i Drejtësisë Abelard Tahiri raporton para Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit në lidhje me Marrëveshjen për Drejtësinë të datës 10 shkurt 2015. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N sallën S-I, ora 14:00)

- UBT mban konferencen për të ardhmen Euro-Atlantike të Kosovës. (Kampusi i UBT-së në Lipjan, ora 17:30)

- Kisha Protestante Ungjillore e Kosovës mban akademi solemnje në prag të shënimit të 500 vjetorit të Reformacionit Protestant. (Hotel Swis Diamond, ora 18:00)