14 Dhjetor 2017

Hakerat sulmojnë faqet e internetit të qeverisë se Venezuelës

Karakas, 8 gusht - Një grup hakerash ka sulmuar faqet e internetit të qeverisë se Venezuelës, një operacion që siç ka deklaruar grupi synonte goditjen e diktaturës së presidentit Nicolas Maduro.

I vetëquajtur “Gardianët e Binarëve”, grupi ka postuar mesazhe në mbështetje të një grupi personash që sulmuan një bazë ushtarake në qendër të qytetit të Valensias ditën e diel.

Ndërkohë, mbështetësit e presidentit Maduro marshuan sërish në rrugët e kryeqytetit Karakas. Ata bënë thirrje për dhënien fund të protestave të opozitës që zgjasin prej disa muajsh dhe kanë shkaktuar një seri trazirash.

Mbi 100 persona kanë vdekur gjatë manifestimeve kundër degradimit ekonomik dhe ilegjitimitetit të pretenduar nga opozita për qëndrimin në pushtet të presidentit Maduro.

Mes faqeve të internetit të sulmuara janë ato të qeverisë venezueliane, të Komisionit Kombëtar të Zgjedhjeve dhe marinës.

Një mesazh i publikuar në qendër të ëeb site-it të qeverisë i bënte referim “Operacionit David”, që mediat vendase e kanë raportuar si emri i koduar i sulmit në Valensia. “Kjo diktaturë i ka ditët e numëruara”, thuhej mes të tjerash në mesazh.

Nga ana e saj, qeveria ka dënuar sulmin, që u krye nga një grup civilësh të armatosur, të udhëhequr nga një dezertor ushtarak.

Një aksion kërkimi ka nisur për kapjen e 10 personave që u arratisën të pajisur me armë pas sulmit në bazën ushtarake, ka bërë të ditur vetë presidenti Maduro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Dhjetor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Komisioni për Zhvillim Ekonomik, Tregti dhe Industri i Kuvendit të Kosovës, do të takojë Janez Kopac, drejtor i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë, me seli ne Vjenë ku do te bisedoj lidhur me gjendjen aktuale të përputhshmërisë me Traktatin e Komunitetit të Energjisë, nga ana e Kosovës. (Ndërtesae Kuvendit, salla N-303, ora 9:00)

- Ministrit të Punëve të Brendshme Flamur Sefaj raporton para Komisionit për Punë të Brendshme, Siguri dhe Mbikëqyrjen e Forcës së Sigurisë së Kosovës rreth zbatimit të Planit Kombëtar për Zbatimin e MSA-së dhe Marrëveshjeve të Brukselit mes Kosovës dhe Serbisë;. (Ndërtesae Kuvendit, salla N 302, ora  10:00)

- Caritas Kosova do të dhurojë 25 shtretër me dyshekë dhe komodina, donacion për Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. (Objekti i Klinikës së Kirurgjisë, ora 11:00)

- Organizatat e dala nga lufta e UÇK-së, do të fillojnë me nënshkrimin e Peticionit, përmes të cilit kërkojnë që Kuvendi i Kosovës të bëjë ndryshimin dhe plotësimin e Ligjit Nr.05/L-053 për Dhomat e Specializuara dhe Zyrën e Prokurorit të Specializuar, për çështjen diskriminuese ndaj Kosovës. (Sheshi Skenderbeu, ora 11:00)

- ARDA organizon ceremoninë e hapjes së Panarit Dimëror në Prishtinë. (Sheshi Skënderbeu, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndajres së certifikatave për 200 të rinj për pjesëmarrjen e tyre në trajnimin “Ndërmarrësi për të rinjtë e Kosovës”. (Ish Instituti i Historisë, tani ndërtesa e administratës së UP-së, afër Institutit Albanologjik të Kosovës, ora 11:30)

- Mbahet një konferencë për media lidhur me deklaratën e përbashkët të dhjetëra subjekteve joqeveritare për Projekt-ligjin për Dhënien në Shfrytëzim dhe Këmbim të Pronës së Paluajtshme të Komunës, i cili është duke u draftuar nga Ministria e Administrimit të Pushtetit Lokal dhe parashihet t'i dërgohet Kuvendit të Kosovës. (Qendra Informative dhe Kulturore e BE-se, ora 13:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj takim me punonjësit e Administratës Tatimore të Kosovës. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Rrjeti Ballkanik i Gazetarise Hulumtuese, BIRN Kosova, ne bashkepunim me Qendren e Avokimit per Kulture Demokratike, ACDC, do te organizoje nje koktej rasti per ceremonine e ndarjes se çmimeve per 3 storiet me te mira gazetareske, ne kuader te iniciatives se perkrahur nga Ambasada Holandeze ne Kosove. (Kafe-librari, Dit' e Nat', 18:00)

-  Hapet ekspozita "Bri plagomës prej nga derdhet dhimbja" me fotografi të refugjatëve nga Kosova në Kukës gjatë luftës së vitit 1999, të autorit Fatos Lubonja. (Modelariumin e Arkitekturës mbrapa Ministrisë së Arsimit, ora 19:00)