07 Dhjetor 2021

Hakerat rusë tentojnë të vjedhin vaksinën ndaj koronavirusit

New York, 17 korrik - Organizatat që po punojnë për të zhvilluar një vaksinë në Britaninë e Madhe, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Kanada janë vënë nën shënjestrën e spiunëve rusë.

Qendra Kombëtare për Siguri Kibernetike në Mbretërinë e Bashkuar tha se është pothuajse e sigurt që hakerat po operojnë si pjesë e shërbimeve inteligjente ruse.

Në raportin britanik, nuk specifikohej se cila organizatë ishte shënjestruar ose nëse ishte vjedhur ndonjë informacion.

Sipas raportit, puna për kërkimin e vaksinës nuk është penguar nga hakerat.

Megjithatë Rusia ka mohuar të jetë përgjegjëse për këto raste.

“Ne nuk kemi informacion se kush mund të ketë hakuar në kompani farmaceutike dhe qendra kërkimin në Britaninë e Madhe. Një gjë e themi me siguri, Rusia nuk ka të bëjë fare me këto përpjekje”, tha Dmitry Peskov, një zëdhënës i Presidentit Vladimir Putin.

Mirëpo shqetësimi nuk është ngritur vetëm nga Britania, por edhe nga Institucioni kanadez për Komunikim dhe Siguri, Departamenti i SHBA-ve për Homeland Security dhe Agjencia e Sigurisë Kombëtare amerikane.

Një ekspert tha se me gjithë mohimet, Rusia është përfshirë në këto raste.

Sipas tij, grupi i përfshirë në këtë sulm identifikohet me emrin “Cozy Bear” dhe njihet për shkak të lidhjeve që ka me shtetin rus.

Kalendari

Ngjarjet e datës 7 dhjetor 2021 - Zyra e Rregullatorit për Energji organizon konferencën për integrimin e tregut të energjisë elektrike. (Hotel “Swiss Diamond”, ora 9:00)

-  Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal shqyrton në parim i Projektligjit për ndryshimin dhe plotësimin e ligjeve që kanë të bëjnë me racionalizimin dhe vendosjen e vijave llogaridhënëse të Agjencive të Pavarura. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N506, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia inauguruese e pranim dorëzimit të detyrës së Kryetarit të Prishtinës ku edhe do të bëhet betimi dhe nënshkrimi i deklaratës solemne për marrjen e detyrës së Kryetarit të ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama si dhe betimi i anëtarëve të ri të Kuvendit të Komunës së Prishtinës. (Salla e Kuvendit të Komunës së Prishtinës, ora 10:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku raporton para Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)

- Lëvizja FOL në partneritet me Misionin e Bashkimit Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë bën lansimin e Raportit “Pajisjet elektronike: fokusi në parandalimin e rasteve të dhunës në familje”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

-  Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere shqyrton Projektligjit mbi Ndarjet Buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2022. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C203, ora 10:00)

- Komuna e Rahovecit organizon shënimin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi”. (Salla e Kuvendit të Komunës së Rahovecit, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës së Bibliotekës Komunale “Sulejman Krasniqi” udhëheqes të Komunës së Rahovecit vizitojn shkollën e mesme të lartë  "Heronjtë e Kosovës" në Hoçë të Vogel. (Fshati Hoçë, ora 11:00)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion së bashku me disa organizata të tjera feministe organizon aksion simbolik lidhur me aktgjykimin seksist të Gjykatës Themelore në Gjilan që shfajësoi pesë burra të akuzuar për përdhunim në grup të një vajze 19 vjeçare në vitin 2012. (Para Këshillit Gjyqësor të Kosovës, ora 12:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti mban dëgjim publik për Pakon e projektligjeve të pronësisë industriale si Projektligji për topografitë e gjysmëpërçuesve; Projektligji për dizajnin industrial, si dhe projektligji për patentat. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 13:00)

- Komisioni për Bujqësi, Pylltari, zhvillim Rural, Mjedis e planifikim hapësinor dhe Infrastrukturë shqyrton Projektligjin për Odat e Arkitektëve dhe Inxhinierëve në fushën e ndërtimit dhe  planin e performancës për vitin 2022 nga Agjencia për menaxhimin e komplekseve memoriale të Kosovës (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 13:00)