12 Nëntor 2019

Google nxjerr smartfonin e fundit

New York, 17 tetor - Google nxorri smartfonin e fundit, "Pixel 4". Kompania teknologjike njoftoi se pajisja ka një kamerë me cilësi më të lartë dhe me sensor radari.

Por kritikët argumentojnë se telefoni i ri celular nuk tejkalon nivelin e konkurrentëve si Microsoft, Apple dhe Amazon.

Smartfoni i gjeneratës së katërt Pixel vjen në dy madhësi dhe përmban teknologjinë e radarit, që do të thotë që përdoruesit mund të dëgjojnë muzikë dhe të shohin foto pa qenë nevoja për ta prekur ekranin por vetëm me lëvizje në ajër.

Softueri i ri i aparatit fotografik do të thotë që ju mund të bëni foto të hollësishme të qiellit të natës - foto që më parë kërkonin pajisje të posaçme si objektiv më i madh.

Marc Levoy është një nga inxhinierët e Google:

"Pra, pixel 4 ka një lente telofoto afërsisht 2x, plus teknologjinë tonë Super Res Zoom. Me fjalë të tjera, një hibrid i zmadhimit optik dhe digjital. Smartfoni i fundit i Google vjen me një çmim të lartë.

Duke filluar nga 799 dollarë ai është me teknologjinë më të përparuar në mesin e produkteve të tyre.

Shitjet e pajisjeve me kosto të lartë pothuajse gjithnjë kanë mbetur prapa udhëheqësve të industrisë, si Samsung dhe Apple, dhe disa kritikë thonë se pajisja e re e Google nuk mund të marrë stafetën e konkurrentëve.

Produktet me çmim më të ulët të Google kanë qenë më të popullarizuara dhe nga prirjet e konsumatorit del që njerëzit janë në kërkim të telefonave me çmim më të përballueshëm, të cilët mund t'i përdorin më gjatë.

Google njoftoi gjithashtu laptopin e parë me çmim mesatar, kufjet e para pa tel dhe përditësimet në routerin Wifi dhe altoparlantin inteligjent. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 nëntor 2019 - Mbahet takimi vjetor i ministrave të Bujqësisë së vendeve të Evropës Juglindore me c'rast  Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural e Republikës së Kosovës, do të marrë edhe presidencën për udhëheqjen e Grupit Drejtues të Punës për Zhvillimin Rural Rajonal në Evropën Juglindore për një vit. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj në bashkëpunim me Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Salzburg, organizon Konferencën Ndërkombëtare “Bashkëpunimi Universitet – Industri në Inovacion”. (Lokalet e Universitetit  të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj. ora 9:00)

- Mahet takimi i 174-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Ojekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit bën prezantimin e raportit të auditimit të performancës “Sistemi i kontrollit dhe monitorimit të cilësisë së derivateve të naftës”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media lidhur me pProblemet e bizneseve me bankat komerciale. (Zyret e OAK-së, ora 11:00)

- Lansohet projekti 'Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë' të mbështetur nga MCC dhe MFK i cili synon të ofrojë stimuj financiarë dhe teknik për sektorin residencial që mundësojnë investime në masat e efiçencës së energjisë, si dhe të mbështesë gratë ndërmarrëse në energji dhe sektorë të tjerë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green i cili po  qëndron në Kosovë do të marrë pjesë në lançimin e pilot projektit Nxitjet e Efiçencës Energjetike i cili implementohet nga Fondacioni Milenium Kosova dhe financohet nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit në bazë të Marrëveshjes “Threshold” të MCC-së në Kosovë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin “Borgjezia” e Akademisë, ku do të paraqitet hulumtimi mbi të ardhurat e stafit akademik menaxherial në universitetet publike të Kosovës. (Para objektit të Qeverisë së Kosovës, në sheshin Skënderbeu, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green do të kalojë kohë edhe me të rinjtë me rastin e lançimit të platformës së internetit “Të Rinjtë Prijnë” për t’u krijuar mundësi bartësve të rinj të ndryshimeve të lidhen me rrjete të të rinjve me interesime të ngjashme, mentorë, resurse dhe ngjarje të ndryshme. (Qendra e Rinisë, salla atele, përballë Sallës së Kuqe, ora 15:00) 

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- OSBE organizon shfaqjen premierë të dokumentarit “Above the Fold” i cili ofron një tregim narrativ të vështirësive me të cilat përballen gazetarët në sjelljen e informacionit në publik. (Kino ABC, ora 19:00)