26 Shkurt 2021

Google dhe Kina zgjasin kontratën

Pekin, 12 korrik - Kompania virtuale Google dhe qeveria e Kinës kanë arritur një marrëveshje duke i dhënë fund kontradiktave të muajve të fundit.

Nuk dihet ende nëse Google ka arritur t’i bëjë ballë kushteve të Pekinit apo qeveria komuniste ka bërë hapa pas, por gjithsesi motori i kërkimit siguron se nuk do largohet nga Kina, duke qetësuar përdoruesit e internetit.

“Jemi shumë të kënaqur që qeveria ka zgjatur licencën tonë dhe jemi shumë të kënaqur që mund t’u shërbejmë klientëve tanë në Kinë”, shprehet përfaqësuesi ligjor i kompanisë, David Drummond. Google ishte e detyruar t’i nënshtrohej censurës së qeverisë kineze, e cila nuk lejonte hapjen e shumë faqeve të ndaluara. Disa nga fjalët e koduara ishin “Tienanmen”, “Free Tibet” e shumë të tjera. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Shkurt 2021

- Mbahet mbledhja e dytë e rregullt e Kuvendit Komunal të Rahovecit. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 10:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' do të bëj nderime dhe do të vendos lule te varri i varri i Adem Demaçit. (Velani, ora 11:00)

- Organizata Etea, përmbyllë fazën e parë të projektit “Biblioteka Qarkulluese me strategjitë e lexim kuptimit”. (Kino Armata, ora 11:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e ndarjes së çmimeve në fushën e trashëgimisë kulturore. (Parku arkeologjik "Ulpiana", ora 12:00)

- Këshilli Organizues ''Pranvera Shqiptare 81'' organizon tryezëm përkujtimore për Adem Demaçin në 85 vjetorin e lindjes. (Instituti Albanologjik në Prishtinë, ora 13:00)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj një aktivitet pranë objektit të Komunës së Prishtinës. (Objekti i Komunës së Prishtinës, ora 13:00)

- Qendra për Raste Gjyqësore Strategjike platformë e themeluar nga Grupi për Studime Juridike dhe Politike mban konferencën për media me rastin e dorëzimit të Padisë për Konflikt Administrativ kundër Lejes Ujore për Hidrocentralin Brezovica në Shtërpcë të Lëshuar nga Autoriteti Rajonal i Pellgjeve Lumore në kuadër të Ministrisë së Ekonomisë dhe Ambientit. (Para Pallatit të Drejtësisë, Ndërtesa A, ora 14:00)

- Zëdhënësi i KQZ-së, Valmir Elezi mban konferencë lidhur me progresin në procesin e rinumërimit dhe të aktiviteteve tjera që po zhvillohen në këtë qendër. (Qendra e Numërimit dhe Rezultateve, ora 15:00)