21 Janar 2022

Gjykata lë në fuqi gjobën prej 2.4 miliardë euro kundër Google

Bruksel, 11 nëntor - Gjykata e Përgjithshme e BE-së la në fuqi të mërkurën një gjobë të Komisionit Europian prej 2.4 miliardë eurosh që prej vitit 2017 kundër kompanisë amerikane teknologjike Google për abuzim me dominimin e saj në treg duke promovuar shërbimin e saj të blerjeve.

“Duke hedhur poshtë ankesën e gjigantit të teknologjisë amerikane, gjykata e dytë më e lartë e Bashkimit Europian mbështeti konkluzionet e nxjerra nga dega ekzekutive e BE-së. Gjyqtarët në Luksemburg zbuluan se Google kishte favorizuar shërbimin e vet të blerjeve duke lënë pas shërbimet konkurruese”, sipas një deklarate zyrtare për shtyp të gjykatës.

Vendimi i së mërkurës, një nxitje për ambiciet e BE-së për të frenuar dominimin e Google në treg, mund të kundërshtohet ende në gjykatën më të lartë të bllokut, në Gjykatën Europiane të Drejtësisë.

Google tha se ky rast lidhej me një grup shumë specifik faktesh dhe se kishte respektuar vendimin e komisionit në vitin 2017, duke ndryshuar mënyrën sesi funksiononte shërbimi i tij. “Vendimi i Gjykatës së Përgjithshme të BE-së është duke u shqyrtuar”, tha zëdhënësja e Google, Emily Clarke.

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 janar 2022

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale diskuton për punën e Këshillit për Objektivat e Zhvillimit të Qëndrueshëm. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 9:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku me bashkëpunëtorë bën homazhe te varri i Presidentit Historit Ibrahim Rugova, me rastin e 16 vjetorit të vdekjes së tij. (Velani, ora 10:00)

- Për nder të 23 vjetorit të rënies së dëshmorëve të kombit Skender Rexhepi dhe Fitim Duraku Komuna e Rahovecit dhe Organizata e Veteranëve të Luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës do të bëj homazhe dhe nderime te vendi i rënies. (Fortesë, ora 11:00)

- Lëvizja FOL vazhdon serinë e debateve FOL Hapur me Zëvendës Ministri i Mbrojtjes Shemsi Syla. (Ambientet e Hotel Sirius, ora 11:00)

- Komuna e Gjilanit organizon Akademi përkujtimore për Presidentin Ibrahim Rugova. (Teatri i qytetit të Gjilanit, ora 14:00)