24 Mars 2018

Facebook do të punësojë mbi 1000 punonjës për të kontrolluar reklamat

New York, 3 tetor - Kompania e medias sociale Facebook i kanë vënë sot në dispozicion Kongresit më shumë se 3,000 reklama që u përdorën gjatë kohës së zgjedhjeve presidenciale të 2016-s dhe që kanë lidhje me një agjenci ruse reklamash.

Zyrtarët e kompanisë janë takuar me zyrtarë të komisioneve të zbulimit të Dhomës së Përfaqësuesve dhe Senatit si dhe me Komisionin Juridik të Senatit për të dorëzuar reklamat, tha një zyrtar i kompanisë Facebook.

Facebook ka njoftuar se do të punësojë mbi 1000 punonjës të rinj për të ndjekur reklamat në shkallë globale. Facebook-u do të rishikojë edhe politikat për të dokumentuar më mirë kompanitë që duan të reklamojnë lidhur me zgjedhjet në SHBA.

Komapnia tha muajin e kaluar se kishte gjetur mijëra reklama të lidhura me disa llogari në Facebook që kontrolloheshin nga Rusia dhe që dukej se synon të krijonin përçarje sociale dhe politike gjatë zgjedhjeve presidenciale amerikane. Kompania tha se kishte gjetur 450 llogari të tilla dhe se për reklamat në fjalë ishin shpenzuar rreth 100 mijë dollarë.

Edhe kompania Twitter thotë se ka gjetur postime të lidhura me këto llogari. Komisionet e Kongresit u kanë kërkuar të dyja kompanive si dhe kompanisë Google të dëshmojnë publikisht për këtë çështje në javën e ardhshme.

Asnjëra nga kompanitë nuk ka thënë nëse do ta pranojë ftesën.

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Mars 2018 - Organizohet një ecje prej Parkut të Gërmisë deri në Pyllin e Arinjve Prishtina në shenjë të 5 vjetorit të ariut të parë që është shpëtuar në Kosovë, ariut Kasandra. (Nisja bëhet prej rampës së Gërmisë, ora 10:00)

- Oda Ekonomike e Kosovës së bashku me Odën Amerikane të Kosovës organizojnë konferencë për media, ku do të trajtohet aktualiteti politik dhe ekonomik në Kosovë e në vecanti sfidat me të cilat ballafaqohet sektori privat në vendin tonë. (Oda Ekonomike e Kosovës, ora 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj në kuadër të manifestimit qendror “Epopeja e Dukagjinit”, bënë homazhe në Kompleksin Memorial në Gllogjan. (Gllogjan, ora 11:00)

- Në kuadër të edicionit të 18-të të Frankofonisë, 12 shkolla fillore dhe të mesme nga Gjilani, Drenasi, Vushtrria, Klina, Mitrovica dhe Prishtina marrin pjesë ne garën e organizuar nga Ministria franceze e Kulturës dhe Komunikimit, spektakli i nxënësve që mësojnë gjuhën frenge në Kosovë. (Salla e kuqe në Prishtinë, ora 11:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik në bashkëpunim me Institucionet Komunale  organizon “Orë Përkujtimore në shënimin e  19 vjetorit të Betejës së 24 marsit 1999 në Kotlinë, komuna e Kaçanikut". (Shkolla e fshatit “Naim Frashëri” në Kotlinë, ora 11:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, dega në Mitrovicë bën homazhe te varri i Prof. Latif Berisha, me rastin e 19 vjetorit të vrasjes së tij. (Varrezat e fshatit Smrekonicë, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore kushtuar të gjithë dëshmorëve dhe të rënëve për liri. (Fshati Gllogjan, ora 12:00) 

- OVL-UÇK dega në Kaçanik në bashkëpunim me Institucionet Komunale   ben vizitë në vendin e rënies se dëshmorëve dhe martirëve të Betejës së 24 marsit 1999 në Kotlinë. (Fshati Kotlinë, ora 12:00)

- Në Pyllin e Arinjve Prishtina hapet ekspozita në të cilën do të mund të shihet rrugëtimi i Kasandrës për 5 vite me rradhë permës fotografive. (Pylli i Arinjve Prishtina, ora 13:00)

-  Gjimnazi Hasan Nahi në kuadër të Fondacionit për Arsim dhe Kulturë Atmosfera organizon edicionin e pestë me radhë Gara e Intelegjencës "Eureka 5". (Ambienti i Gjimnazit Hasan Nahi në Prishtinë, ora 13:00)

- OVL-UÇK dega në Kaçanik në bashkëpunim me Institucionet Komunale   ben homazhe në Kompleksin e Varrezave të Dëshmorëve të Brigadës 162 “Agim Bajrami”. (Fshati Kotlinë, ora 13:00)

- Lidhja Demokratike e Kosovës, Dega në Obiliq shënon 28 vjetorin e themelimit. (Restorani i KEK-ut, ora 17:00)