02 Qershor 2020

Discovery, edhe një tjetër ditë në orbit për shkak të motit

Florida, 20 prill - Anija e hapësirës Discovery do të kalojë edhe një ditë tjetër në orbitë, ngaqë moti me re në Qendrën e Hapësirës Kennedi në Florida e ka detyruar NASA-n ta shtyjë zbritjen në Tokë, që e kishte planifikuar për sot.

Agjencia amerikane e hapësirës tha se shpreson që Discovery të kthehet nesër në mëngjes.

Gjatë misionit dy-javor të anijes, anëtarët e ekuipazhit kryen tri ecje në hapësirë, gjatë të cilave instaluan një rezervuar me amoniak për sistemet ftohëse të stacionit, zëvendësimin e një xhiroskopi dhe shkëputjen e një laboratori japonez eksperimentimi nga stacioni.

Anija gjithashtu dërgoi me këtë mision shtretër të rinj për të fjetur astronautët dhe 4 rafte për përdorim gjatë eksperimeteve. NASA e shtyu një ditë misionin për të kryer inspektimin rutinë të paneleve që mbrojnë anijen nga nxehtësia.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Qershor 2020

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Mbikëqyrjen e Agjencisë së Kosovës për Inteligjencë ku raporton Drejtorit te AKI-së Kreshnik Gashi lidhur me gjendjen e sigurisë gjate periudhës se pandemisë dhe situatën aktuale. (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë për votimin  për votimin e Qeverisë. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00) 
   
- Komiteti Olimpik i Kosovës nënshkruan kontratën për Bursën Olimpike Tokyo 2020 me mundësin, Egzon Shala. (Zyret e KOK-ut në Shtëpinë e Sportit, 13:00)