06 Prill 2020

Apple shet një milion iPad brenda muajit

SHBA, 9 maj - Kritikët e kritikuan për mungesën e një kamere dhe“tastierës së shëmtuar me prekje ekrani”, por ai po provon të kundërtënme konsumatorët.Apple, i cili lëshoi kompjuterin pllakë (tablet)të tij të dorës në 3 Prill, njoftoi dje se ai kishte shitur më shumë se 1milion iPad. Shitja e njëmiliontë ndodhi të premten.

 

Deri tashtipronarët e rinj kanë shkarkuar më shumë se 12 milionë aplikacione ngadyqani i aplikacioneve Apple dhe 1.5 milionë libra elektronikë ngadyqani i tij i ri iBookstore.

Steve Jobs, bashkëthemelues dheshefi ekzekutiv i Apple, tha se ritmi i shitjeve është dy herë më ishpejtë se 74 ditëshi që u desh për iPhone të arrinte këtë rekord. Z.Jobs pranoi se kompania vazhdon të ketë probleme me furnizimin eproduktit iPad dhe kjo mund të përkeqësohet kur produkti të dalë nëshitje në mbarë botën në fund të këtij muaji.

Një anketim ngaMaynard Um, një analist teknologjie në UBS, gjeti se 94 për qind enjerëzve që prisnin në radhë për një iPad të premten e shkuar nukprisnin ta përdornin pllakën (tablet) si zëvendësim për kompjuterët etjerë apo portativët. Aksionet në Apple u rritën me 6.55$ në 267.66$,duke prekur kështu një lartësi të re.

Kalendari

Ngjarjet e datës 6 Prill 2020

- Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji (ZRrE) mban seancën e dytë me radhë. (Zyrat e ZRrE-së, ora 10:00)

- Përfaqësues të AAK-së mbajnë konferencë për medie rreth situatës emergjente në ekonomi si pasojë e pandemisë së Coronavirusit. (Selia e AAK-së, ora 13:00)