03 Tetor 2022

Aksionet e Twitter bien rreth 5 për qind pasi Musk heq dorë nga blerja

New York, 12 korrik - Aksionet e rrjetit social Twitter ranë rreth 5 për qind përpara hapjes së bursës amerikane të hënën, pasi miliarderi Elon Musk u tërhoq nga marrëveshja 44 miliardë dollarëshe për ta blerë rrjetin social.

Aksionet ranë me 4,9 për qind në 35 dollarë amerikanë në orën 8:00 të mëngjesit EDT (12:00 GMT), pasi u mbyllën me 36.81 dollarë të premten në New Jork.

Vlera e tregut e kompanisë ra në rreth 28.1 miliardë dollarë me një humbje prej rreth 1.4 miliardë dollarë.

Drejtori i Përgjithshëm i Teslas, Elon Musk, njoftoi të premten vonë tërheqjen e tij nga marrëveshja për blerjen e rrjetit social Twitter, duke përmendur mungesën e informacionit në lidhje me llogaritë e rreme. Megjithatë, Twitter thotë se do të padisë Musk-in për mos respektimin e kontratës.

Në muajin maj, Musk tha se marrëveshja e blerjes nuk mund të realizohej derisa të pastroheshin informacionet rreth llogarive të rreme.

Më 21 qershor, bordi i drejtorëve të kompanisë Twitter këshilloi që aksionarët njëzëri të miratojnë ofertën nga Musk.

Më 16 qershor, Musk tha se donte që Twitter të kishte 1 miliard përdorues, si dhe paralajmëroi largime nga puna në takimin e tij të parë me punonjësit e kompanisë, si dhe përsëriti kërkesën për abonime me pagesë, duke argumentuar se përdoruesit duhet të paguajnë për t'u informuar.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 tetor 2022  - Komisioni për Legjislacion, Mandate, Imunitete, Rregulloren e Kuvendit dhe mbikëqyrjen e Agjencisë kundër Korrupsionit interviston kandidatët për anëtarë të Këshillit Gjyqësor të Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 9:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur, Viktimat e Dhunës Seksuale të Luftës dhe Peticione diskuton lidhur me procesin e nxjerrjes së akteve nënligjore, bazuar në Ligjin për Mbrojtjen e Fëmijës me të ftuar, Habit Hajredini - Drejtori i Zyrës për Qeverisje të Mirë, Ahmet Kryeziu - Drejtor i Sawe the Children për Kosovë, dhe Naser Lajqi – përfaqësues i OJQ “Syri i Vizionit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 10:00)
 
- Avokati i Popullit organizon dëgjim publik lidhur me hetimin e përgjithshëm për shëndetin riprodhues. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjakovë, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e kryesisë së Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 10:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës vazhdon seancën plenare. (Ndërtesa e Kuvendit, ora 11:00)

- Kryetari i Komunës së Prishtinës, Perparim Rama përuron hapjen e Sahat Kullës e cila edhe do t'i ndez dritat e Sahat Kullës, duke ndriçuar kështu këtë monument magjepsës të trashëgimisë kulturore në Prishtinë. (Prishtinë, ora 19:00)