03 Mars 2021

Adobe ka paraqitur Flash 10.1

SHBA, 8 korrik - Adobe ka paraqitur një video demonstruese 2 minutëshe të Droid X duke punuar me Flash 10.1.

Versioni më i ri i Flash, 10.1 dhe sistemi operativ i Google Android 2.2 do të paraqiten më vonë gjatë kësaj vere për Droid X.

Në videon që u prezantua sot shihet Ted Patrick, Sr. Technical Evangelist pranë Adobe Systems, duke prezantuar një prej celularëve më të fundit në tregun e Android, përkatësisht modelin Droid X, duke funksionuar me një aplikacion të Kupës Botërore dhe gjithashtu me një lojë Flash.

Flash Player 10.1 veçse është një prej aplikacioneve më të mira pa pagesë për tregun Android, dhe si produkt final pritet që të paraqitet për celularë të mençur dhe tablet më vonë kur përdoruesit do të jenë në gjendje të avancojnë në Android 2.2 Froyo.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)