28 Maj 2020

Adobe hedh në treg Creative Suit 5

SHBA, 16 prill - Adobe njofton hedhjen në treg të Creative Suite 5, i cili përfshin versionet e rinj të programeve profesionalë, si Photoshop, InDesign dhe Dreamweaver.

Paketa e plotë, e quajtur Master Collection (Koleksioni Mjeshtëror), do të kushtojë rreth 2 600 $, dhe përfshin një seri mjetesh të përmirësuara. Mjeti i ri i Photoshop “content-aware fill” (mbushje e vetëdijshme e përmbajtjes) lejon përdoruesit të fshijnë zona të fotografive dhe automatikisht rivizaton sfondin për ta bërë të dukshëm sikur ato të mos kishin qenë asnjëherë aty. Midis 250 veçorive të reja, ka njohje të përmirësuar të skajeve të një imazhi.

Adobe, së fundmi është kapur duke u zënë me Apple, i cili vazhdon të sugjerojë se Adobe Flash është përgjegjës për një numër të madh dështimesh dhe refuzon ta mbështesë sistemin si në iPhone, ashtu edhe në pajisjet e reja kompjuterike iPad të tija.

Hedhja e re në treg ripërfaqëson gjithashtu një rikthim të kompanisë në territorin e saj, dhe një përpjekje të rinovuar për të mbrehur entuziazmin e konsumatorëve për fotografinë digjitale dhe pajisjet mobile.

Edhe pse CS5 mbetet një produkt i projektuar për profesionistët për t’u ekzekutuar në kompjuterë të nivelit të lartë, veçoritë e tij tashmë përhapen me shpejtësi edhe në produktet më të lira të Adobe, si Photoshop Elements.

Ky program, i cili shpesh jepet falas me blerjen e skanerëve apo aparateve fotografikë, është tani programi më popullor në botë për përpunimin e fotove. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Maj 2020  - Kryeministri në detyrë, Albin Kurti, viziton Komunën e Prishtinës. (Objekti i vjetër i Komunës, ora 10:00)

 - Mbahet mbledhja e Komisionit për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike në të cilën do të votohet Raporti Vjetor i Zyrës së Rregullatorit të Energjisë, si dhe shpallja e konkursit për zgjedhjen e “Kryesuesit të Komisionit Shqyrtues të Autoritetit Rregullator për Shërbimet e Ujit”, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 -mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Ambasada e Italisë dhe Ushtria Italiane prezantojnë kontributet e tyre për Ministritë e Shëndetësisë dhe Ministrinë e Punëve të Brendshme dhe të Administratës Publike në përgjigje të pandemisë globale Covid-19 në Kosovë. (Salla e konferencave të Administratës Qendrore të QKUK-së, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të diskutohet kërkesa e KOSTT-it për miratimin e Planit të biznesit, propozim rregullorja për rendin dhe qasjen e  mediave dhe të publikut në punën e Kuvendit, propozim rregullorja për shfrytëzimin e automjeteve të Kuvendit, raporti i shpenzimeve të Kuvendit, shpenzimet e telefonisë mobile dhe reprezentacionit, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 12:00)

- Qendra për Zhvillim të Karrierës në Universitetin e Prishtinës. aktivitetit “KarrieraUP” ku folës do të jetë përfaqësuesi nga kompania farmaceutike “Gentipharm”, Demir Shkodra. (Facebook.com/qzhkunipr, ora 13:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës në të cilën shqyrton raportin për azhurnimet e të dhënave vjetore të Partive Politike, raportin për dorëzimin e raporteve të shpenzimeve vjetore të partive politike, raportin për deklarimin e partive politike për vazhdimin e regjistrimit, etj. (Selia e KQZ-së, ora 13:30)

- Partia Demokratike e Kosovës, mban konferencë për media. (Selia e Partisë Demokratike të Kosovës, ora 15:30)

- Një delegacion austriak i kryesuar nga Ministri për Evropë dhe Punë të Jashtme, Alexander Schallenberg do të qëndrojë për vizitë të shkurtër zyrtare në Republikën e Kosovës ku do të pritet nga Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Hapësirat e Terminalit VIP të Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës, ora 15:45)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon protestë. (Sheshi “Skënderbeu”, ora 17:00)

- Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Glauk Konjufca, Ministri i Integriemev Evropiane Blerim Reka se bashku me Ministrin për Evropë dhe Punë të Jashtme te Austrisë, Alexander Schallenberg dhe Ministren për Evropë e Austrisë, Karoline Edtstadler mbajnë konferencën e përbashkët për media. Aeroporti i Prishtinës, ora 17:00)