21 Shkurt 2020

Teknologji

Microsoft Windows XP deri në 2020

SHBA, 27 korrik - Ndoshta “Windows XP” është i vdekur, por “Windows XP” do të jetojë përgjithmonë! Siç tha “Microsoft”, pronarët e “Windows XP Professional” do të jenë në gjendje për të mbajtur... Lexo

Viti më i sukseshëm i kompanis Microsoft

SHBA, 25 korrik - Vetëm disa ditë pasi Apple publikoi se kompania kishte arritur të ardhura rekorde, Microsoft gjithashtu publikoi rezultatet e saja rekorde, para se gjithash duke... Lexo

Sony Ericsson ka rikthyer profitin

Helsinki, 24 korrik - Provideri i telefonave mobil Sony Ericsson në qerekun e dytë të vitit ka rikthyer profitin, duke rritur çmimet. Në hije mbeti fitimi i vogel prej 12... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 shkurt 2020 - Mbahet takimi i 178-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Grupi për Ballkan dhe anëtarët e tjerë të Grupit për Politika dhe Avokim Kosovë – Serbi mbajnë tryezën e diskutimit për të arriturat e dialogut teknik Kosovë – Serbi. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim ministren e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi (zyra e kryetarit, ora 10:30)

- Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri pret në takim kryetaren e Kuvendit të Republikës, Vjosa Osmani (zyra e kryetarit, ora 15:00)

- Kryeparlamentarja Osmani mban fjalim para kuvendarëve të Gjilanit e më pas viziton shkollën fillore “Thimi Mitko”. (Salla e Kuvendit te Komunës së Gjilanit, ora 15:30)

- Kryeparlamentarja, Vjosa Osmani dhe Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri do të shkojnë për vizitë ngushëlluese në familjen Bllaca. (Gjilan, ora 17:00)

Festivali Nderkombetar i Animacionit Anibar organizon natën e shfaqjes së filmit Please Vote for Me" dhe dhurimit të librit nga truAktiv. (Kinema "Jusuf Gërvalla" në Pejë, ora 19:00)