21 Janar 2020

Zbulohet topi zyrtar për Kampionatin Europian 2020

Londër, 8 nëntor - Topi zyrtar për Kampionatin Europian 2020 - Uniforia është zbuluar në Londër.

Duke e marrë emrin pas unitetit dhe euforisë që mund të sjellë konkursi i ekipit kombëtar të nivelit të lartë, topi është krijuar për të nxjerrë në pah gjithëpërfshirjen që organizatorët shpresojnë se turneu i 12 kombeve të vitit të ardhshëm mund të frymëzojë.

Topi u zbulua në shoqërinë e disa lojtarëve të Chelsea-t, përfshi portierin Kepa Arrizabalaga.

"Për shoqërinë, për të qenë bashkë, për të luajtur futboll dhe në këtë rast, me njerëz nga vende të ndryshme dhe kombësi të ndryshme. Dhe kjo përfaqëson pak unitetin që ne do të përjetojmë në Euro 2020, në të cilin do të shkojmë për të garuar me vendet e tjera".

Për herë të parë dhe ndoshta të vetme, Kampionati Europian do të luhet në 12 vende, për të festuar 60-vjetorin e garës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 janar 2020

- Agjencia për Mbrojtjen e Mjedisit të Kosovës organizon diten e dytë të takimit rajonal për Ndryshime Klimatike dhe Integrime Evropiane “Zhvillimi i një propozim projekti për ngritjen e kapaciteteve në sektorin e Mjedisit, Integrimeve Evropian dhe Ndryshimeve Klimatike”. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Me rastin e 22 vjetorit të sulmit të dytë të forcave serbe mbi familjen Jashari, Komuna e Skenderajt në bashkëpunim me Shoqatat e dala nga lufta e UÇK-së,  do të organizojnë homazhe në Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz, në shenjë kujtimi e nderimi të luftës së shenjtë çlirimtare të familjes Jashari. (Prekaz, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa në Komunën e Mitrovicës. (Sallën e Mediave të Komunën se Mitrovicës, ora 10:00)

- Klubi i Prodhuesve organizon tryezën e diskutimit për diskutimin e efekteve të tarifës 100% në ekonominë  e vendit një vit pas vendosjes së kësaj takse. (Orion Conference Centre, ora 10:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Vushtrrisë. (Qendr Rinore në Vushtrri, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës në detyrë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport, Rexhep Hoti, do të bëjë shpërndarjen e librave për nxënësit fitues të nivelit komunal të garës nacionale në Dituri dhe Kreativitet Kulturor e Mendim Kritik në komunën e Kaçanikut. (Shtëpia e Kulturës "Xheladin Kurtaj" në Kaçanik, ora 14:00)

- Mbahet Festivali i Dramës Origjinale Shqipe “Talia e Flakës 2020”, ku do të marrin pjesë teatrot me shfaqjet më të mira dhe dramat e tyre origjinale shqipe nga Kosova. (Teatri i Qytetit të Gjilanit, ora 19:00)