02 Qershor 2020

Uta Ibrahimi shpallet Kampione e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm

Prishtinë, 18 mars - Me qëllim të arritjes dhe promovimit të mëtejmë të  Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm, Ekipi i Kosovës së OKB-së (UNKT) organizon ngjarje inauguruese të shpalljes së, sportistes, bjeshkatares, zonjës Uta Ibrahimi për Kampione e Objektivave të Zhvillimit të Qëndrueshëm. 

 Në ngjarje do të jenë prezent: Sekretari i përgjithshëm i Kuvendit të Kosovës- z. Ismet Krasniqi, Koordinatori Nacional për Reforma Besnik Tahiri bartës i portofolit për Objektivat e Zhvillimi të Qëndrueshëm, të gjithë kryesuesit agjencive të OKB-së në Kosovë, partnerët, gazetarët, sektori civil dhe të tjerë.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)