15 Prill 2021

UEFA suspendoj për jetë arbitrin ukrainas

Berlin, 20 mars - Komisioni disiplinor pranë UEFA-së, në takimin e zhvilluar dje ka marrë vendim që të suspendoj për jetë arbitrin ukrainas Oleg Orehov. Shkak ka qenë implikimi i tij në ndeshje të kurdisura, ndërsa pas rezultateve të marra nga ana e policisë gjermane, Orehov morri dënimin maksimal.

UEFA këtë vendim e morri dje, me ndihmën e dosjeve të kompletuara nga ana e policisë gjermane e cila udhëhiqte këtë proces.

Ata një kohë të gjatë janë duke shqyrtuar kurdisjen e ndeshjeve të futbollit nëpër Evropë.

UEFA ende nuk ka dhënë detaje se për cilat ndeshje të kurdisura, ngarkohet Orehov, edhe pse zërat flasin se ai është përfshirë në manipulimin e ndeshjeve eliminatore për të rinj nga mosha 19 deri 21 vjeç.

Komisioni disiplinor pranë UEFA-së, ka paralajmëruar sanksione edhe për pjesëmarrës të tjerë në afera të këtilla.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)