24 Qershor 2018

Southampton fitoi 170 milionë stërlina nga Liverpool

Londër, 28 dhjetor - Klubi anglez i futbollit Liverpool, i cili bëri transferimin e 6 futbollistëve nga Southampton brenda tre vitesh, për transferimin e këtyre futbollistëve pagoi një sasi të madhe parash.

Liverpool me transferimin e holandezit Virgil van Dijk për një shumë prej 75 milionë sterlina, arriti të thyej rekordin e mbrojtësit më të shtrenjtë në botë.

Transferimet e Liverpool-it nën drejtimin e trajnerit gjerman Jurgen Klopp nga Southampton nuk janë të kufizuar vetëm me transferimin e Dijk. Liverpool që nga viti 2014 transferoi 6 futbollistë të Southampton-it, për të cilët pagoi 170.5 milionë sterlina.

Liverpool në sezonin e transferimeve të vitit 2014 për një shumë prej 49 milionë sterlina transferoi Adam Lallana, Dejan Lovren dhe Rickie Lambert nga Southampton ndërsa një vit më pas Nathaniel Clyne për 12.5 milionë sterlina.

Në vitin 2016 Liverpool nga i njëjti ekip e transferoi Sadio Mane për një shumë prej 34 milionë sterlinash ndërsa transferimi i fundit i këtij klubi nga Southampton ishte 26-vjeçari Virgil van Dijk për 75 milionë sterlina. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018  - Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)