24 Maj 2018

Sanchez, futbollisti më i paguar në Angli

Londër, 24 janar - Përforcimi më i ri i Manchester United, Alexis Sanchez, nënshkroi me “Djajt e Kuq", në afatin kalimtar dimëror, pasi paraprakisht kishte vendosur të braktisë Londrën për një pagë të majme në klubin e tij të ri.

Mediat britanike njoftuan të martën se sulmuesi 29-vjeçar nga Kili, është pajtuar për një kontratë, e cila do ta lidhë me klubin në katër vitet e gjysmë të ardhshme, duke u bërë lojtari më i paguar në Premierligë me 500.000 sterlina në javë (570.000 euro).

Manchester United ka në ekip edhe lojtarë tjerë, të cilët marrin paga të majme, nga më të paguarit në Premierligë.

Mesfushori francez Paul Pogba ka një pagë javore prej 290.000 sterlina, sulmuesi belg Romelu Lukaku fiton 250.000 sterlina në javë, ndërsa veterani suedez Zlatan Ibrahimovic, ka një pagë javore prej 220.000 sterlina.

Për sa kohë do të qëndroj në Manchester United, Sanchez do të mbajë numrin 7 në fanellë, numër ky i rezervuar dhe i veçantë në klub.

Gjatë sezonit 1965-66, numri 7 mbahej nga George Best, më vonë në sezonet 1992-1997 ky numër i takoi Eric Cantonas, që më vonë në sezonet 1997-2003 ta mbaj njëri nga emrat më të shquar të klubit, David Beckham. Pas largimit të tij nga klubi, numri i rezervuar i takoi Cristiano Ronaldos në sezonet 2003-2009, dhe së fundmi Memphis Depayt në vitet 2015-2017.

Transferimi i Alexis Sanchez në Manchester, pritet të konsolidojë repartin sulmues të klubit.

Këtë sezon, ekipi ka shënuar 49 gola në 24 ndeshje të luajtura në Premierligë.

Golashënuesi më i mirë është Lukaku me 11 gola i ndjekur nga Anthony Martial me nëntë, Jesse Lingard ka shënuar shtatë herë, Marcus Rashford katër, ndërsa Juan Mata dhe Pogba kanë nga tre gola të shënuar.

Sanchez nga ana e tij, ka shënuar shtatë gola në 19 paraqitje për Arsenalin në edicionin aktual të Premierligës.

Kalimi i Sanchezit u zyrtarizua të hënën në mbrëmje, ndërsa transferimi i tij nga Arsenali në Manchestër United u shoqërua me lëvizjen e mesfushorit Henrikh Mkhitaryan në drejtim të kundërt. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Maj 2018  - Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë lanson doracakun “Ekstremizmi i Dhunshëm dhe Mediat- Doracak për gazetarët”, i  cili  ka për qëllim të ofrojë rekomandime rreth mënyrës së raportimit të rasteve të ekstremizmit të dhunshëm dhe terrorizmit nga mediat. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Demokraci për Zhvillim (D4D) lanson punimin “Demokracia e Kosovës në rrrezik?”. (Hoteli Swiss Diamond, salla Marec, ora 10:00)

- BIRN do të organizojë seancën informuese, me qëllim të informimit më të detajuar rreth thirrjes lidhur me Propozime për Projektin e Financuar nga BE - “Kontribut në forcimin e gazetarisë së pavarur, hulumtuese dhe të dobishme për publikun, si dhe në lirinë e shprehjes në Kosovë”. (Qendra Informative dhe Kulturore të BE-së, ora 10:00)

- Shefja e Zyrës së BE-së, Nataliya Apostolova do ta vizitojë Leposaviqin ku do ta ketë një takim me Kryetarin e Komunës së Leposaviqit, Zoran Todiq. (Ndërtesa e komunës në Leposaviq, ora 10:30)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim organizon diskutimin e parë publik për mbarëvajtjen e avancimeve akademike në Universitetin e Prishtinës ku edhe do ta lansojë strategjinë e saj për ofrimin e mbështetjes juridike për palët e mundshme që do të ankohen në procesin e avancimeve akademike në UP. (Qendra për Zhvillim të Karrierës në Universitetin e Prishtinës, ndërtesa e Bibliotekës Kombëtare, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media në të cilën flet deputetja Arbërie Nagavci. (Holli i Kuvendit, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Buxhet dhe Financa ne te cilen do te behet shqyrtimi i Raportit Vjetor të Komisionit Rregullativ të Prokurimit Publik, shqyrtimi i Raportit Vjetor të Organit Shqyrtues të Prokurimit Publik, etj.  (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:00)

- Qendra për Demokraci dhe Pajtim në Evropën Juglindore me seli në Selanikv organizon promovimin e dy doracakëve të rinj për lëndën e historisë në gjuhën shqipe, periudha 1944-2008. (Hotel Swiss Diamond, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Arsim, Shkencë, Teknologji, Kulturë, Rini, Sporte, Inovacion dhe Ndërmarrësi ku do te shqyrtohet Projektligjit për Inspektoratin e Arsimit në Republikën e Kosovës. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, 11:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe në Gllogjan, me rastin e shënimit të 24 Majit, Ditës së Batalionit Gardist dhe rënies së Dëshmorëve të Kombit, të Batalionit Gardist “Shkelzen Haradinaj” të Zonës Operative të Dukagjinit. (Gllogjan, ora 11:00 dhe Kodrali, ora 11:30)

- Muzeu i Kosovës - Sektori i Historisë, hapë ekspozitën historike me titull "Kontributi i Presidentit Historik Dr. Ibrahim Rugova në Shtetformimin e Kosovës", me bashkautor Dr. Sadik Krasniqi dhe Ma. Besnik Rraci. (Muzeu i Kosovës, ora 13:00)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në hapjen e ekspozitës për kontributin e presidentit Ibrahim Rugova në shtetformimin e Kosovës. (Muzeu i Kosovës, ora 13:00)

- Me moton “Shijo djathin e vërtetë, 100% nga qumështi” do të lansohet fushata promovuese e djathit 100% nga qumështi me qëllim informimin e qytetarëve të Kosovës për rëndësinë dhe dobitë e konsumimit të djathit të natyral nga qumështi. (Objekti i Agjencisë së Ushqimit dhe Veterinarisë në Kosovë, ora 13:00)

- Në kuadër te fushatës kundër hidrocentraleve të paqëndrueshme në Kosovë ERA group shfaq premierën e Kosovës të filmit "Blue Heart" në Deçan. (Pallati i Kulturës në Deçan, ora 18:00)