18 Shkurt 2020

Reali prezanton portierin Alphonse Areola

Madrid, 14 shtator - Reali i Madridit bën prezantimin e portierit të ri të tij, Alphonse Areola i cili erdhi nga Paris Saint Germaini për të marrë vendin e Keylor Navas me këtë të fundit që u transferua pikërisht te kampionët e Francës.

Portieri i ri i Los Blancos në konferencën për shtyp me rastin e prezantimit të tijk deklaroi se do të japë maksimumin në fushën e lojës dhe se shpreson në grumbullimin e tij në kombëtaren e Francës për Evropianin e 2020.

“Kjo është një ditë e lumtur për mua-tha Areola-erdha këtu dhe do të jem në gjendje të shoh historinë e këtij klubi dhe ta plotësoj dhe pasi të kem dhënë 100% të timen në punën e përditshme, do të bëj gjithçka të mundem për të qenë gati dhe të jap më të mirën edhe në fushën e lojës. Është e vërtetë se nëse nuk luaj për mua do të jetë e vështirë që të jem në kombëtare, por gjithsesi unë jam gati dhe do të jap më të mirën time”.

Për Areolën të qenit pjesë e Realit te Madridit është shumë domethënëse pasi idhulli i tij Iker Casillas ishte kapiteni i kësaj skuadre.

“Është e vërtetë që numri 1 këtu do të thotë shumë me Iker Casillas që ka qenë një prej idhujve të mi të fëmijërisë dhe ai që ndikoi në vendimin tim për t’u bërë portier”.

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shkurt 2020

- Shoqata e Kirurgëve Plastik, Rekonstruktiv dhe Estetik të Kosovës, ka organizuar për herë të parë Simpoziumin dhe Workshop-in mbi trajtimin e plagëve. (Hotel Emerald, ora 8:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës për të dytën herë me radhë po organizon Konventën e Prodhuesve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, vjen për vizitë zyrtare në Prishtinë, ku do të pritet nga homologu i tij, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën ku do të publikohet raporti “Rruga e Dukagjinit, Autostradë apo Zgjerim i Rrugës Ekzistuese”, të përgatitur nga KDI. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Objekti i Kuvendit Komunal të Mitrovicës, ora 10:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” organizon hapjen e ekspozitës “Kujtesa e Kosovës: Jeta nën qiell e najlon”, pamjet e jetës së shqiptarëve të Kosovës në vitin 1999. (Holli i Bibliotekës, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, takohet me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, me bashkëpunëtorë. (Kabineti i kryetares së Kuvendit, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon një protestë para zyrës së avokatit Tomë Gashi, për të kundërshtuar sjelljen e tij abuzive që bëri ditë më parë ndaj një lypësari në shesh të Prishtinës. (Para Zyrës së Avokaturës, afër Kino ABC, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbajë ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes likuidimit nr.54. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë shfaq filmin "Gjumë dhe Dashuri". (Kinema në Pejë, ora 19:00)