22 Shkurt 2019

Radja Naingolan rinovon kontratën me ekipin e Romës

Romë, 4 shkurt - Futbollisti belg, Radja Naingolan ka rinovuar kontratën me ekipin e Romës duke i dhënë fund zërave për një largim të tij.

Rinovimi i kontratës mes palëve edhe pse është nënshkruar, ka pasur një seri të gjatë ndodhish, pasi fillimisht Naingolan është përjashtuar përkohësisht nga ekipi, më pas është tentuar shitja e tij drejtë kampionatit kinez, por në fund lojtari ka vendosur të qëndrojë në Romë duke u shprehur se është mjaftë i lumtur dhe se do të ishte i gatshëm të qëndronte përjetë te ekipi kryeqytetas, nëse kjo do ti kërkohej.

“Jam gati të firmos edhe një rinovim të përjetshëm, nëse më ofrohet, pasi do të më pëlqente të mbyllja karrierën këtu. “Nga pikëpamja e numrave dhe e cilësisë, jemi akoma më mirë këtë sezon. Kanë qëndruar të gjithë dhe na janë shtuar disa elementë mjaft interesantë dhe të talentuar. Gjithsesi, na mungon prezenca e Francesco Tottit në dhomat e zhveshjes. Ai ishte një figurë emblematike dhe një kapiten i denjë për këtë skuadër”, u shpreh Nainggolan.

Ekipi i verdhekuq mund të quhet se ka dalë jashtë gare për të fituar titullin kampion në Itali, duke qëndruar larg kryesuesve të Napolit dhe vendit të dyte Juventus, të cilit në sezonin e shkuar nuk ju nda për asnjë moment.

Beteja për titull është mes Napolit dhe Juventusit, ndërsa Nainggolan, ndonëse shquhet si një kundërshtar i bardhezinjve, thotë se pikërisht këta të fundit kanë më shumë shanse për të triumfuar.

“Napoli luan një futboll shumë të bukur dhe deri tani ka treguar se është një hap para të tjerëve dhe meriton titullin. Gjithsesi vlen të shikohet se sa ndërrime kanë në ekip, pasi kanë luajtur thuajse gjithmonë të njëjtët futbollistë. Nga ana tjetër, te Juventusi luajnë të gjithë, pa humbur cilësia e lojës dhe premtojnë më shumë qëndrueshmëri”, tha Nainggolan

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 shkurt 2019 - Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës, Rexhep Hoti do të​ takohet me Kryetarin e Federatës së Shahut, Nysret Avdiu (Objekti i Kryeministrisë, kati VIII, zyra 806, ora 8:30)

-  Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi, Shefi i Ambasadës Japoneze në Kosovë, Mitsunori Ogasawara dhe Drejtori gjeneral i kompanisë Jetro Vjenë, Satoshi ABE vizitojnë kompaninë Gjirafa. (Kompania Gjirafa, Dragodan, ora 9:30)

- Let’s Do It do të mbajë konferencën “Efiçienca e energjisë dhe Ruajtja e ujit”, në bashkëpunim me Oden e Gjelbër Ekonomike te Amerikës. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Koordinatori  Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës Rexhep Hoti do të mbajë takim me drejtorët e shkollave të komunitetit boshnjak në Komunën e Prizrenit ku do të prezantohet Programi Nacional për Rininë. (Drejtoria Komunale e Arsimit, Prizren, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike në të cilën do të shqyrtohet raporti i auditimit për pasqyrat vjetore financiare të ZKM-së, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 10:00)

- Ministrja e Integrimit Evropian, Dhurata Hoxha, mban konferencë për media. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)

- Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Kujtim Gashi i shoqëruar nga kryetari i Komunës se Rahovecit, Smajl Latifi do të vizitojë Palestrën e Sportit, ku do të shohë punimet e realizuara deri më tani në këtë objekt sportiv, projekt kapital në të cilin MKRS-ja ka investuar. (Komuna e Rahovecit, ora 11:00)

- Mbahet debati publik me temën 'Transparenca e punës së komunës së Graçanicës'. (Qendra Mediale në Çagllavicë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e komisionit për Bujqësi, Pylltari, Zhvillim Rural, Mjedis e Planifikim Hapësinor në të cilën do të shqyrtohet projektligjit për pijet e forta alkoolike, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 11:00)

- Ambasada Norvegjeze në Prishtinë, IPKO Foundation dhe RIT Kosova organizojn ngjarjen për projektin KosLift i cili ka për qëllim të mbështesë deri në 1000 student të Universitetit të Prishtinës dhe RIT Kosovë si dhe 60 biznese kosovare në sektorët e energjisë, TIK-ut dhe prodhimit në ngritjen e aftësive të nevojshme dhe kapaciteteve për të rritur konkurrueshmërinë e tyre në sektorin e biznesit në Kosovë dhe rajon. (Residenca Norvegjeze në Fshatin Ndërkombëtar, ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media. (Zyret qendrore të Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Koordinatori Nacional për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës Rexhep Hoti i shoqëruar nga Drejtori Komunal i Arsimit, Agim Blakçori do të vizitojë shkollat “Ibrahim Rugova”, “Naim Frashëri”, dhe “Aleksandër Xhuvani”, në Podujevë për të përcjellë mbarëvajtjen e garës. (Podujevë, ora 13:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune në Komunën e Mamushës. (Fshati Mamushë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj viziton disa sera në Komunën e Mamushës. (Fshati Mamushë, ora 14:40)

 - Kryeministri Ramush Haradinaj vizitë pune kompanisë “Liri” në Prizren. (Prizren, ora 17:00)

- Fondacioni Lumbardhi dhe Fondacioni Kosovar i Arkitekturës kanë kënaqësinë organizojnë ligjeratën publike “Bukuria e asaj që mbetet” të arkitektes Aslıhan Demirtaş. (Kino Armata, ora  17:00)