24 Shkurt 2021

Premier Liga angleze rifillon më 17 qershor pa spektatorë

Londër, 28 maj - Premier Liga angleze e futbollit, e pezulluar për shkak të pandemisë së koronavirusit, do të rifillojë më 17 qershor pa spektatorë.

Në një deklaratë nga Premier Liga thuhet se liga do të vazhdojë me ndeshjet Aston Villa-Sheffield United dhe Manchester City-Arsenal, të cilat do të luhen më 17 qershor, e mërkurë.

Shefi Ekzekutiv (CEO) i Premier Ligës, Richard Masters, deklaroi se ndeshjet do të luhen pa spektatorë.

"Ne do të vazhdojmë të punojmë duke u konsultuar me të gjithë aktorët tanë për ta vazhduar sezonin 2019-2020", tha Masters.

Siç raportohet, 92 ndeshjet e ngelura të ligës do të transmetohen nga Sky Sports, BT Sport, BBC Sport dhe Amazon Prime.

Nga ana tjetër, BBC njoftoi se do të sjellë në ekrane nga katër ndeshje në javë.

Ligat e futbollit në Angli u pezulluan më 13 mars për shkak të pandemisë së koronavirusit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 24 Shkurt 2021

- Mbahet ceremonia e shpërndarjes së çertifikatave të auditorëve të energjisë. (Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit, ora 10:00)

- Agjencia e Kosovës për Akreditim dhe Projekti për Arsim të Lartë, Hulumtim dhe Shkencat e Aplikuara Plus bën prezentimin e Manualit për Ekspert të mbështetur nga HERAS Plus. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet seanca për shqyrtimin e ankeses per rritjen e denimit për rastin e vrasjes së Kujtim Veselit. (Gjykata e Apelit, ora 10:15)

- Pasi që në SHBA u shënua një moment historik i zymtë dhe i matur, ku u përkujtuan më shumë se 500.000 vdekje nga COVID-19 në këtë shtet, shoqata "Miqtë e Amerikës", me qëllim të solidarizimit me popullin e institucionet amerikane  do ta ulë në gjysëm shtizë flamurin amerikan dhe do të ndez qirinjë në nderim të të vdekurve. (Tek shtatorja e Presidentit Bill Clinton në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet konferenca e radhës për ecurinë e çështjes së rastit ndaj krerëve të veteranëve të luftës së UÇK-së Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Gjykata Speciale në Hagë,ora  11:00)

 

- Ministri në detyrë të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural, Besian Mustafa mban konferencë për shtyp. (Ambientet e Ministrisë së Bujqësisë, ora 15:30)