18 Shkurt 2020

Pingpongistët arrijnë në finale në Maltë

Maltë, 13 shtator - Edhe pingpongistët sot treguan se në Kosovë kemi mjaft talent, sot ekipi i juniorëve mposhti në gjysmëfinale Irlanden me 3:0, e kështu Kosova arrin finalen e parë, duke vërtetuar se puna që po bëhet në federatë dhe në klubet e Kosovës tregojnë se ka ngritje të cilësisë.

Gjysmëfinalja ishte mjaft e fortë, fillimisht Fatih Karabaxhaku fitoi ndeshjen e parë me 3:1, e pastaj edhe Kreshnik Mahmuti në një ndeshje të barabartë fitoj ndeshjen e dytë me 3:2, në ndeshjen e çifteve Fatihu dhe Kreshniku triumfuan me 3:1.

Në Finale, që do të zhvillohet nesër nga ora 18:00, Kosova do të përballet me Libanin e cila ka dal si e para në grupin e saj, e sot në gjysmëfinale ka fituar 3:2 ndaj Wellsit.

Edhe kadetët sot luftuan mirë, por në ndeshjen për të arritur gjysmëfinalen humben me rezultat të ngushtë 3:2.

Po ashtu kadetet dhe juniorët i kryen ndeshjet e tyre, e nesër do të zhvillojnë garat për plasmanin final në ndeshjet ekipore.

Nesër po ashtu do të zhvillohen edhe ndeshjet e individuale, për të përfunduar të dielën. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shkurt 2020

- Shoqata e Kirurgëve Plastik, Rekonstruktiv dhe Estetik të Kosovës, ka organizuar për herë të parë Simpoziumin dhe Workshop-in mbi trajtimin e plagëve. (Hotel Emerald, ora 8:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës për të dytën herë me radhë po organizon Konventën e Prodhuesve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, vjen për vizitë zyrtare në Prishtinë, ku do të pritet nga homologu i tij, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën ku do të publikohet raporti “Rruga e Dukagjinit, Autostradë apo Zgjerim i Rrugës Ekzistuese”, të përgatitur nga KDI. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Objekti i Kuvendit Komunal të Mitrovicës, ora 10:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” organizon hapjen e ekspozitës “Kujtesa e Kosovës: Jeta nën qiell e najlon”, pamjet e jetës së shqiptarëve të Kosovës në vitin 1999. (Holli i Bibliotekës, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, takohet me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, me bashkëpunëtorë. (Kabineti i kryetares së Kuvendit, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon një protestë para zyrës së avokatit Tomë Gashi, për të kundërshtuar sjelljen e tij abuzive që bëri ditë më parë ndaj një lypësari në shesh të Prishtinës. (Para Zyrës së Avokaturës, afër Kino ABC, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbajë ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes likuidimit nr.54. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë shfaq filmin "Gjumë dhe Dashuri". (Kinema në Pejë, ora 19:00)