22 Prill 2021

Pele: Ronaldinho duhet të luajë në Botëror

Rio de Zhenerio, 25 mars - Legjenda braziliane Pele ka deklaruar se përvoja e lojtarëve të Selecaos mund të jetë vendimtare nëse Brazili dëshiron të fitojë Kupën e Botës, dhe se duhet ta ftojë Ronaldinhon si komponentë e rëndësishme e skuadrës.

“Mendoj se Brazili po përmirësohet. Por, duhet të jemi të kujdesshëm sepse shumë prej lojtarëve tanë nuk kanë luajtur kurrë në Botëror, kështu që do të jetë presion i madh mbi ta dhe mbetet të shohim se si do ta trajtojnë atë”.

“Nëse Ronaldinho vazhdon të luajë kështu, mendoj se ai do të jetë komponentë mjaft e rëndësishme e skuadrës, pasi që ai do t’u tregojë lojtarëve tjerë si të sillen me presionin”, ka thënë Pele.

Ndërsa favoritët e Peles për Kupën e Botës janë Brazili dhe Spanja, ai ka tërhequr vërejtjen që të shikohen me kujdes Argjentina dhe Anglia që janë rreziqe potenciale.

“Asnjë ekip nuk është në formë si Argjentina. Duhet t’i respektoni ata sepse është një kombëtare tejet e rrezikshme me traditë në Botëror. Anglia do të jetë problem i madh, por ata do të arrijnë vetëm në gjysmëfinale”.

“Messi? Ai është futbollist i madh dhe luan mirë për Barcelonën edhe pse këtë nuk e bën për Argjentinën. Kjo është për arsye se lojtarët e Argjentinës nuk luajnë të gjithë te Barcelona”, përfundoi Pele.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)