23 Nëntor 2017

Mourinho akuzohet për evazion fiskal

Manchester, 1 nëntor - Çështja e shumëdiskutuar e evazionit fiskal të Jose Mourinhos rrezikon të kthehet në problem edhe për Manchester United.

Tekniku portugez do të paraqitet në bankën e të akuzuarve këtë të premte, në mesin e përgatitjeve për ndeshjen kundër Chelseat, një etapë e rëndësishme në kalendarin e skuadrës që synon titullin në Premier League.

United e afroi me 24 orë konferencën për shtyp të menaxherit portugez, duke konfirmuar se ai do të jetë në seancën e radhës në Gjykatën e Madridit.

Numri dy në pankinë, Rui Faria do të finalizojë përgatitjet, por situata është larg asaj ideales. Mourinho vuajti humbjen më të madhe të tij në Premier League, kur u mund 4-0 në “Stamford Bridge”, e tani pret një tjetër test të vështirë të dielën, me trajnerin jo pak të tensionuar prej gjyqit për taksat.

Luzitani akuzohet se mashtroi autoritetet spanjolle për më shumë se 3 milionë euro, duke mos deklaruar përfitimet nga të drejtat e imazhit kur ishte trajner i Realit. Personazhi në fjalë ka mohuar akuzat, madje arriti një akord me prokurorët për 1.3 milionë euro, por organi i akuzës pretendon tashmë se disa klauzola në marrëveshje janë jo korrekte.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 Nëntor 2017 - Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 8:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Konferencën për Energjinë e Ripërtëritshme në Sektorin e Prodhimit. (Swiss Diamond Hotel, ora 9:00)

- Mbahet seanca e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)

- Save the Children në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit Shkencës dhe Technologjisë, organizojnë konferencën rajonale "Investimi në Kujdesin dhe Zhvillimin gjatë Fëmijërisë së Hershme: Faktet, Mundësitë dhe Sfidat". (Hotel International, rrugës për Lipjan, ora 10:00)

- Misioni i OSBE-së në Kosovë do të mbajë ligjëratë në Universitetin “Kadri Zeka” në Gjilan për qeverisjen e mirë. (Objekti i Univesitetit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 143 -të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Selia e KQZ-se, ora 11:30)

- Joni Sefedini, nxënëse në klasën e tretë në Shkollën fillore “Nazim Gafurri” në Prishtinë, promovon librin e dytë të tij me titull “Dy arinj të humbur” dhe hapet ekspozita me piktura të tij. (Shkolla fillore “Nazim Gafurri”, ora 12:00)

- Me rastin e 17-vjetorit të vrasjes së veprimtarit, Xhemail Mustafa, Kryetari i LDK-se, Akademik Isa Mustafa me anëtarët e Kryesisë së LDK-së, do të bëjnë homazhe tek varri i tij. (Fshati Gllamnik në Podujevë, ora 13:00)

- Forumi për Iniciativa Qytetare organizon Konferencën “Volunteers in Action” përmes së cilës synohet vetëdijesimi i të rinjve mbi rëndësinë e filantropisë dhe punës vullnetare. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani”, ora 14:00)

- Kryetarja e Dhomave të Specializuara të Kosovës, gjykatëse Ekaterina Trendafilova së bashku me Administratoren e Dhomave të Specializuara, dr. Fidelma Donlon, do të takohen me përfaqësues të shoqërisë civile zyrtarë të qeverisë si dhe me organizata vendore e ndërkombëtare për të diskutuar veprimtarinë e Dhomave të Specializuar.  (Hotel Garden n lagjen Kalabria, ora 14:30)

- Kryetari i LDK-së, Akademik Isa Mustafa me Nenkryetarin e LDK-së, z. Lutfi Haziri, do të mbajnë konferencë për medie. (Selia qendrore e LDK-së, kompleksi "Qafa", ora 15:00)

- Hapet ekspozita e artistes znj. Emiranda Beka. (Galeria e Ministrisë së Kulturës së Kosovës, ora 19:00)