02 Mars 2021

Ministri i Sporteve të Italisë synon që me 3 maj të rikthej Serinë A

Romë, 18 mars - Ministri i Sporteve dhe i Politikave për të Rinjtë Vinçenco Spadafora paralajmëroi se kampionati italian Seria A mund të rifillojë në 3 maj.

Pas vendimit të UEFA-s për shtyrjen e të gjitha aktiviteve futbollistike deri në 30 qershor, zyrtari i lartë i qeverisë italiane theksoi se do të shqyrtohet më pas nëse ndeshjet do të luhen apo pa tifozë.

“Besoj se Seria A do të rifillojë në daën 3 maj. Po vlerësojmë mundësinë nëse ndeshjet do të luhen me apo pa tifozë. Urojmë që deri atëherë pandemia e koronavirusit të ndërpritet”, u shpreh për median italiane “TG1” ministri Spadafora.

Sipas kalendarit të Serisë kanë mbetur pa zhvilluar 12 javë, kurse Interi ka dhe një ndeshje më tepër ende pa luajtur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)