18 Janar 2021

Mauricio Pochettino emërohet trajner i ri i PSG-së

Paris, 2 janar - Klubi francez i futbollit PSG konfirmoi sot se Mauricio Pochettino është shefi i ri i stafit profesional.

"Mirë se vjen, Mauricio Pochettino", thuhet në një postim të shkurtë në llogarinë zyrtare të klubit në Twitter.

Pochettino është trajner argjentinas dhe ish-futbollist i lindur në vitin 1972. Angazhimi i tij i fundit ishte në stolin e Tottenham Hotspur, të cilin ai e udhëhoqi në vitet 2014-2019. Pas një pauzë një vjeçare, argjentinasi do të ulet në stolin e klubit të Parisit, prej ku më herët u shkarkua Thomas Tuchel.

Gjatë karrierës së tij si lojtar, Pochettino kishte veshur fanellën e PSG-së në vitet 2001-2003.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 Dhjetor 2020 - Ministria e Punëve të Brendshme bën përurimin e aneks-objektit të Agjencisë së Kosovës për Forenzikë. (Objekti i Agjencisë, që gjendet afër ish-fabrikës së amortizatorëve, ora 9:30)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehures Mimoza Pajaziti. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 9:30)

- Me rastin e fillimit të gjysëmvjetorit të dytë të vitit shkollor kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë Komunale të Arsimit, Xhemile Thaçi Vezgishi, do të vizitojnë shkollën fillore "Lekë Dukagjini" dhe Gjimnazin "Remzi Ademaj", ora 10:00. (Nisja e organizuar nga Shtëpia e Bardhë, ora 9:40)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 193-të në të cilin pritet të votohet për Kryesuesin dhe Zëvendëskryesuesin e ri të Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqesore ndaj te pandehurit Emin Stublla për vrasje në tentativë. (Gjykata Themelore në Ferizaj, Salla nr.II, ora 10:00)

- Ministri në detyrë i Drejtësisë, Selim Selimi do të mbajë konferencë për media. (Holli i Ministrisë së Drejtësisë, ora 11:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të ndajë çmimin vjetor “Anton Çetta”. (Ambientet e Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00)

- Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, prezenton Programin Zgjedhor 2021-2025. (Biblioteka Kombëtare, ora 15:00)