09 Gusht 2020

Maradona fiton gjyqin me Dolçe& Gabbana

Milano, 11 dhjetor - Ish futbollisti argjentinas që provon prej vitesh të shkëlqejë edhe si trajner, ka fituar një çështje ligjore të hapur kundër kompanisë së njohur Dolçe& Gabbana për përdorim abuziv të emrit dhe imazhit të ish mesfushorit ikonë.

Shtëpia e famshme e modës është dënuar për shkak të përdorimit të një fanele të Napolit me emrin e Maradonës, e njëjtë me atë që u shpall kampion, si dhe nuimrin 10 mbi shpinë, gjatë një eventi marketingu mes VIP-ave në vitin 2016.

Gjykata e Milanos sanksionoi gjithçka në favor të Diego Armando Maradonës për shkak se firma e veshjeve luksoze ka përfituar nga ndikimi dhe historia e ish futbollistit, sidomos në Apenine.

Stilistët e njohur do të paguajnë kështu Maradonën me 100 mijë Euro, një shifër e papërfillshme si për Dolce e Gabbana ashtu edhe për Maradonën, por që i jep avantazh në planin moral, njeriut që i ka mohuar trashëgiminë, edhe vajzës së tij Xhanina. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)