21 Shtator 2018

Majlinda Kelmendi shembull i suksesit

Prishtinë, 23 tetor - Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj, priti në takim kryetarin e Federatës së Xhudos së Kosovës, Agron Kuka, përzgjedhësin e kombëtares, Driton Kuka dhe kampionen olimpike të xhudos, Majlinda Kelmendi.

Kryeministri Haradinaj tha se është për admirim puna e ekipit, e cila, jo çdoherë në rrethana të lehta, i ka sjellë Kosovës medaljen e artë olimpike, që në pjesëmarrjen e parë.  Njëkohësisht, tha se, kjo fitore, përpos për Majlindën,  është një e arritur shumë e madhe edhe për Kosovën.

Kryeministri i falënderoi për punën e madhe që kanë bërë, duke shprehur gatishmërinë që në perspektivë të vendoset një marrëdhënie më e mirë bashkëpunimi ndërmjet Qeverisë dhe Federatës së Xhudos së Kosovës, që mundëson vazhdimin e punës tuaj pa preokupime.

“Ju e keni nxjerrë Kosovën ashtu siç kishim pasur dëshirë të jemi në të gjitha aspektet tjera”, tha kryeministri.

Kryetari i Federatës, Agron Kuka, e njoftoi Kryeministrin Haradinaj për aktivitetit aktuale të sportistëve dhe kërkoi mbështetjen institucionale rreth sfidave me të cilat përballen.

Ai kërkoi që të bëhet kategorizimi i sportistëve dhe trajnerëve, të zbatohet ligji për sponsorizim si dhe të vazhdohet memorandumi i MKRS dhe Federatës së Xhudos të Kosovës për Majlindën.

Poashtu, Toni Kuka u interesua për pasaporta diplomatike për sportistët kulmorë si dhe për sigurimet shëndetësore për sportet luftarake.

“Majlinda, si kampione olimpike, është paguar sipas Memorandumit dhe prej 1 janar 2017, ka mbetur pa status.”

Kryeministri Haradinaj i siguroi ata se Ligji për Sponsorizime në Fushën e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, do të rregullohet deri në fund të këtij viti dhe se memorandumi do të zbatohet në retro-aktiv.

Kalendari

Ngajrjet e datës 21 shtator 2018

- Kolegji “Tempulli” i mbeshtetur nga Oda Ekonomike Gjermane dhe Asociacioni Kosovar i Motorizimit organizojnë tryezë diskutimi për të shënuar Ditën Evropiane pa Viktima në Rrugë. (Ndërtesa e OEGJK, në Zonën Industriale në Fushë Kosovë, ora 9:00)

- Let’s Do It Kosova organizon aksioni i radhës në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”. (Pranë stadiumit “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në aksionin e pastrimit në kuadër të Task Forcës “Ta pastrojmë Kosovën”. (Deponia pranë Stadium “Fadil Vokrri”, ora 9:00)

- Universiteti “Kadri Zeka” në Gjilan organizon provimin pranues për studentë të rinj. (Universiteti i Gjilanit, ora 9:00)

-  Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizon tryezën e titulluar “Disponueshmëria e Fuqisë Punëtore në Kosovë”. (Salla e Konferencave Orion, ora 10:00)

- Projekti rajonal "Rrjeti i Veprimit për Ndërtimin e Ripërtritjes Urbane në Evropën Juglindore" organizon një ceremoni nënshkrimi të Marrëveshjes Ndër - Komunale për themelimin e rrjetit "Ripërtëritja nga Fatkeqësitë për komunat e Istogut, Klinës, Malishevës dhe Pejës”. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Në Kuvendin e Republikës së Kosovës bëhen homazhe me rastin e rivarrimit të Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli bënë homazhe me rastin e rivarrimit të dëshmorit Ahmet Krasniqi. (Holli i Kuvendit, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj bënë homazhe pranë arkivolit të Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Holli i Kuvendit të Kosovës, ora 10:00)

- Ushtrues i Detyrës së Ministrit të Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi  do të vizitojë Komunën e Prizrenit, ku së bashku me kryetarin e kësaj komune, Mytaher Haskuka do të nënshkruajnë një memorandum bashkëpunimi për ndërtimin e deponisë së mbeturinave inerte. (Ndërtesa e komunës se Prizrenit, ora 10:15) 

-  Promovohet raporti 'Stafi Akademik i UP-së - studimet, angazhimet tjera, plagjiaturat, vlerësimet e profesorëve dhe përpjesa staf-studentë e studentë-hapësirë', mes tjerash, do të publikohen rastet e 16 profesorëve të Universitetit të Prishtinës që ndër vite kanë kryer plagjiaturë. (Qendra Informative Kulturore e BE-së, ora 11:00)

- Kryeparlamentari Kadri Veseli merr pjesë në manifestimin për 20 vjetorin e rënies së Dr. Lec Gradica. (Fshati Gradicë në Drenas, ora 12:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për Dëshmorët e Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Teatri Kombëtar, ora 12:30)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në Rivarrimin e Dëshmorëve të Kombit, Kolonel Ahmet Krasniqi dhe Qazim Jakupi. (Varrezat e Dëshmorëve, ora 14:00)

- Mbahet ceremonia e nënshkrimit të Memorandumit të Mirëkuptimit në mes të Universitetit të Prishtinës “Hasan Prishtina” dhe EuroMetal-it. (Rektorati i UPHP-së, ora 14:00)

- Academic English Center KS  organizon ngjarjen e promovimit të librit të parë me thënje në gjuhën angleze, botim i parë i këtij lloji me autor kosovar i lindur në Libi. (Ambientin e qendrës Academic English Center KS, afër sheshit “Zahir Pajaziti” , mbrapa bankës TEB, ora 19:00)