02 Shkurt 2023

Liverpool konfirmon blerjen e futbollistit holandez Gakpo

Liverpool, 29 dhjetor - Liverpooli ka konfirmuar se sulmuesi holandez Cody Gakpo "do të bëhet zyrtarisht lojtar i 'redsave' në fillim të afatit kalimtar të janarit".

"Klubi i futbollit Liverpool ka arritur marrëveshje për transferimin e Cody Gakpo nga PSV Eindhoven", thuhet në deklaratën e klubit anglez të mërkurën vonë. Klubi anglez në faqen e internetit publikoi një foto të Gakpo-s me fanellën e Liverpoolit ndërsa nënshkruan marrëveshjen.

"Redsat" shtuan se Gakpo, 23-vjeç, do të jetë në Liverpool pasi të pajtohet me kushtet personale me klubin anglez dhe të përfundojë testet e tij mjekësore.

Pasi të përfundojnë procedurat e tij, Gakpo do t'i bashkohet bashkatdhetarit të tij Virgil van Dijk në Liverpool. Të dy holandezët luajtën për kombëtaren e tyre në Kupën e Botës FIFA 2022 në Katar.

Ai tha se është "i emocionuar" që është në Liverpool dhe mezi pret të fillojë stërvitjet me shokët e tij të rinj. "Për mua personalisht është mirë të zhvillohem këtu dhe se këtu ka shumë lojtarë të mëdhenj nga të cilët mund të mësoj shumë gjëra", tha Gakpo.

Gakpo është një futbollist i cili vjen nga shkolla e PSV Eindhovenit. Ai luajti për ekipin e parë të klubit holandez në periudhën 2018-2022.

I lindur në Eindhoven, Gakpo shënoi 55 gola në 159 paraqitje për PSV. Përveç kësaj, ai fitoi titullin e kampionit në Holandë në vitin 2018 dhe Kupën e Holandës sezonin e kaluar.

Gakpo luajti për Holandën në Kupën e Botës "Katar 2022" dhe shënoi tre gola në pesë ndeshje.

Në çerekfinale, Holanda u eliminua nga Argjentina në penalti.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 shkurt 2023

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton draft-planin e punës për sesionin pranveror 2023. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 9:00)

Paneli i Gjykatës së Apelit bën shpalljen e aktgjykimit të apelit në çështjen Hysni Gucati dhe Nasim Haradinaj. (Hagë, ora 9:30)  

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës (KGjK) mban mbledhjen e radhës. (Ndërtesa e KGjK-së, ora 10:00)  

- Kuvendi i Kosovës mban seancë plenare. (Kuvendi i Kosovës, ora 10:00)  

- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve shënon Ditën Globale të Zgjedhjeve me temën “Pjesëmarrja në zgjedhje në Republikën e Kosovës dhe roli i institucioneve”. (Hotel Sirius, ora 10:00)  

-Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, viziton Komunën e Ferizajt ku do të takohet me kryetarin Agim Aliu. (Ferizj, ora 10:30)

- Zëvendëskryeministrja e Republikës së Kosovës, Emilija Redžepi organizon tryezë të rrumbullakët me rastin e regjistrimit të ardhshëm të popullsisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P38, ora 14:00)