02 Korrik 2020

La Liga spanjolle mund të vazhdojë nga 11 qershori

Madrid, 25 maj - Presidenti i La Ligës spanjolle, Javier Tebas, është i bindur se kampionati i futbollit mund të fillojë më 11 qershor, edhe atë në derbin e Sevillas mes Sevillas dhe Real Betisit.

Tebas pranoi se njoftimi i kryeministrit spanjoll Pedro Sanchez gjatë fundjavës së kaluar se gara sportive mund të vazhdojë nga 8 qershori e ka befasuar, por konfirmoi se përgatitjet për vazhdimin e sezonit kanë filluar menjëherë.

Ai po ashtu konfirmoi se nga klubet ka kërkuar që të jenë fleksibile dhe të respektojnë rekomandimet shëndetësore të qeverisë.

“La Liga do të vazhdojë në fundjavën e 12 dhe 13 qershorit. Por, ndeshja e parë mund të luhet më 11 qershor. E kemi ndërmend të fillojmë më 11 qershor, ndërsa ndeshja e parë do të ishte mes Sevillas dhe Real Betisit me fillim në ora 22:00. Gjatë javës do të luajmë në mbrëmje vonë, ndërsa për fundjavë do të kemi tri orare”, tha Tebas për mediat spanjolle.

Ai theksoi se të gjitha planet janë të përkohshme, ndërsa kthimi i klubeve të dy ligave më të fuqishme spanjolle në stërvitje të plotë pritet nga fundi i muajit maj ose në ditën e parë të qershorit. Tebas po ashtu rikujtoi lojtarët për nevojën e mbajtjes së distancës sociale dhe izolimit si pjesë e kthimit gradual në fushë.

Liga spanjolle është ndërprerë më 12 mars për shkak të pandemisë globale të koronavirusit të ri. Në momentin e ndërprerjes së sezonit, pas xhiros së 27-të, lider në tabelë është Barcelona me 58 pikë, dy më shumë se Real Madridi.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Korrik 2020 - Mbahet mbledhja e dytë e rregullt për vitin 2020 e Kuvendit të Komunës së Prizrenit. (Salla e Kuvendit të Komunës në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Inaugurohen zyrat të reja të Bankës Qendrore të Kosovës në të cilen do të merr pjesë edhe kryetari i Prishtinës, Shpend Ahmeti. (Tek ish-zyrat e Komunës së Prishtinës që gjenden mes objektit të BQK-së dhe parkingut nëntokësor tek Hotel Grandi, ora 10:00)

- Nataliya Apostolova, Udhëheqëse e Zyrës së BE-së në Kosovë do t’i dorëzojë Ministrisë së Shëndetësisë 6,000 komplete testimi për COVID-19, 90 shtretër spitalorë, mbi 67,000 maska të frymëmarrjes dhe pajisje të tjera mjekësore në mbështetje të sistemit shëndetësor. (Live stream në facebook.com/EuropeanUnionInKosovo, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi do të vizitojë Komunën e Gjilanit ku do te takohet me kryetarin Lutfi Haziri. (Objekti i Komunës së Gjilanit, ora 10:30)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi dhe Kryetari i Komunës se Gjilanit, Lutfi Haziri vizitojnë stadiumin e qytetit në Gjilan si dhe vendosin gur-themelin e stadiumit ndihmës. (Gjilan, ora 11:00)
 
- Instituti i Kosovës për Drejtësi dhe Iniciativa për Progres me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, do të mbajnë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik: “E drejta për ujë, peng i prokurimit: Analizë e tenderit maratonik për ujësjellës në Komunën e Dragashit”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Kuvendi i Republikës së Kosovës dhe Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar e Britanisë së Madhe dhe Irlandës Veriore, përfaqësuar nga Ambasada Britanike, nënshkruajnë Memorandum Mirëkuptimi për të siguruar emërime profesionale të udhëheqësve të institucioneve dhe organeve publike, nëpërmes proceseve të drejta dhe transparente të rekrutimit. (Holli i Kuvendit të Kosovës​, ora 12:00)

- SKOPI Studentor organizon aksion simbolik për të treguar realitetin e krijuar nga emërimet e fundit të Qeverisë së Republikës së Kosovës në Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. (Para ndërtesës së Ministrisë së Arsimit, ora 12:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti merr pjesë në nënshkrimin e Memorandum Bashkëpunimit me Ambasadën Britanike për pozitat e larta drejtuese. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:00)

- IKD dhe INPO mbajnë konferencë për medie, në të cilën do publikohet raporti i monitorimit dhe hulumtimit në fushën e prokurimit publik “E drejta për ujë, peng i prokurimit”. (Hotel “Sirius”, ora 14:30)

- Me rastin e Ditës Botërore të Gazetarëve të Sportit, Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi ka ftuar të gjithë gazetarët e sportit, në takim me për të diskutuar mbarëvatjen e sportit në vendin tonë si dhe sfidat me të cilat ballafaqohet sporti dhe gazetarët sportivë. (Kabineti i Ministres së MKRS-së, ora 15:15)