15 Prill 2021

Kristiano Ronaldo, "Vogëlushi" 25-mijë euro

Lisbona, 20 mars - Futbollisti më i shtrenjtë në historinë e futbollit, Kristiano Ronaldo, ka qenë një “minierë ari” që në fëmijëri.

Ylli portugez u transferua gjatë afatit kalimtar të verës së shkuar nga Mançester Junajtedi, tek Reali i Madridit për shumën e 93 milionë eurove, duke u bërë blerja më e shtrenjtë e të gjitha kohërave në futboll.

Ronaldo ka dalë nga akademia e futbollit “Academica Sporting” në Lisbonë, një nga më të mirat në botë.

Drejtori i saj, Paolo kujton me krenari vogëlushin e atëhershëm, Kristiano Ronaldo. Kur ylli i Realit ishte 12 vjeç, për të u pagua një shumë prej 25 mijë eurosh.

“Ai kishte një talent jashtë serie”, kujton drejtori. Kjo shkollë ka nxjerrë një tjetër fitues të “Topit të Artë”, Luis Figon.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)