08 Mars 2021

Konfirmohen pozitivë me COVID tre lojtarë të PSG

Paris, 2 shtator - Deri disa ditë më parë, PSG ishte një nga klubet e pakta të Ligue 1, që u kishte shpëtuar infeksioneve të Covid-19.

Por u desh një javë për të ndryshuar gjithçka. Klubi parizian në fakt ka zyrtarizuar tre lojtarë të infektuar.

Ata janë Di Maria, Paredes dhe Herrera.

Sipas “gazetta.it”, ata u infektuan gjatë pushimeve në Ibiza, ku po pushonin edhe Icardi, Neymar, Navas, Rico dhe madje Verratti.

Një festë, ndër të tjera, shkaktoi polemika, sepse e kishte detyruar Lens të hiqte dorë nga dita e dytë e kampionatit.

Por PSG mori edhe disa ditë pushim, pas një periudhe të gjatë në Ligën e Kampionëve, deri në finale që humbi ndaj Bayern Munchen.

Megjithatë ekziston rreziku që klubi i Emirit të Katarit mund të ketë vështirësi edhe më 13 Shtator, për ndeshjen e madhe me Marsejën.

Në fakt, sipas rregullores aktuale, duke filluar nga 4 infeksione, Liga mund të vendosë të shtyjë çdo ndeshje.

Sidoqoftë, ekipet e Ligue 1 kërkojnë të përshtatin protokollin, duke mbajtur ndeshjet nëse ka të paktën 20 lojtarë jo pozitivë në dispozicion.

Presidenti federal është gjithashtu i gatshëm të bëjë më shumë, duke ndjekur modelin e UEFA Champions League: 13 lojtarë, përfshirë portierin, do të ishin të mjaftueshëm për të luajtur.

Kalendari

Ngjarjet e datës 8 Mars 2021 - Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit I.L. për vepren penale 'Keqpërdorimi seksual i personave nën moshën gjashtëmbëdhjetë vjet'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Kryeministri në detyrë, Avdullah Hoti merr pjesë në aktivitetin “Shënimi i 8 Marsit- Dita Ndërkombëtare e Gruas”, me ç’rast do të bëhet edhe nënshkrimi i marrëveshjeve me përfitueset e bizneseve të vogla të Grave nga Programi i Rimëkëmbjes Ekonomike  2021 – Masa 4, Faza e dytë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:45)

- Qendra për Informim, Kritikë dhe Aksion organizon aksion simbolik për shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas. (Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë, ora 10:00)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore të rajonit të Mitrovicës që kanë kontribuar në luftën kundër pandemisë COVID-19. (Spitali i Përgjithshëm Mitrovicë, ora 10:00)

- Lëvizja FOL organizon konferencë për media me ç’rast do të bëhet publikimi i raportit “Pasuria e (pa)ndarë - Posedimi i pasurisë nga zyrtaret politike dhe bashkëshortet e zyrtarëve politik”. (Zyrat e Lëvizjes FOL, ora 10:30)

- Sindikata e Punëtorëve të Lotarisë së Kosovës do të protestojë para ndërtesës së Qeverisë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 11:00)  

- Universiteti ''Kadri Zeka'' do të shënojë 8 vjetorin e themelimit! (Ambientet e Universitetit në Gjilan, ora 11:00)

- Me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Gruas mbahet marshi “Marshojmë s’festojmë kundër patriarkatit që vret”,  (Nisja nga sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)  

- Shoqata e Gastronomëve organizon marsh protestues në të cilin do të kërkojnë hapje totale për bizneset. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 14:00)

- OJQ “ETEA” dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë bashkëbisedim me temën “Mësuesia ndër vite”. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 16:00)

- Qendra e Artit dhe Komunitetit organizon mbrëmjen e poezisë “Poezi për Fuqi - çdo ditë është 8 mars”. (Teatrin Kombëtar në Prishtinë, ora 19:00)