27 Shtator 2020

Komuna e Klinës shpalli sportistët e vitit

Klinë, 3 janar - Komuna e Klinës, në përmbyllje të aktiviteteve për vitin 2019, në një ceremoni të organizuar nga Drejtoria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, ka bërë shpalljen e sportistëve të vitit 2019.

Sportisti i vitit 2019 në Komunën e Klinës, pas vlerësimit të jurisë profesionale është zgjedhur futbollisti i Klubit Dukagjini, Mark Milicaj.

Po ashtu janë ndarë mirënjohje për shpresat e klubeve dhe sportistët e dalluar.

Në këtë ceremoni të ndarjes së çmimeve i pranishëm ishte edhe Kryetari i Komunës, Prof. Dr. Zenun Elezaj, i cili uroi sportistët për sukseset e treguara dhe kërkoi angazhim edhe me të madh në ngritjen e rezultateve, veçanërisht nga të rinjtë për të arritur ambiciet e tyre në sport por edhe për të përfaqësuar në mënyrë të dinjitetshme qytetin e Klinës.

Elezaj përmendi sukseset e  arritura gjatë vitit 2019 nga sportistët e Klinës dhe investimet e realizuara nga Komuna në sport, për çka premtoi se edhe gjatë vitit të ardhshëm do të ketë angazhim të pa rezervë në përmirësimin e infrastrukturës dhe kushteve të klubeve.

Përveç sportistëve, Komuna e Klinës ka ndarë mirënjohje edhe për Ansamblin e Këngëve dhe Valleve “Jehona e Dukagjinit”, pas angazhimeve dhe sukseseve të treguara gjatë këtij vitit.

Gjithashtu është mbajtur një koncert muzikor ku kanë përformuar anëtarët e Klubit të Këngëve dhe Valleve “Jehona e Dukagjinit”.


Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Shtator 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në aktivitetin “Race for the Cure” të organizuar nga OJQ “Renesansa”, në mbështetje të të mbijetuarve nga kanceri i gjirit, ku të pranishëm do të jenë edhe kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani dhe përfaqësuesit nga misione të huaja në Kosovë. (Sheshin e Dëshmorëve në Prizren, ora 10:00)

- Organizata X40 dhe Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizojnë tryezën e diskutimit “Lum Lumi” në të cilën do të diskutohet për dëmtimin e lumenjëve nga hidrocentralet në Kosovë. (Kino Lumbardhi Prizren, ora 11:00)
 
- Për nder të Ditës Botërore të Turizmit, nën organizimin e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik të Komunës së Prizrenit do të bëhet përurimi i projektit “Shenjëzimi i 10 shtigjeve të ecjes”, projekt i bashkëfinancuar nga Bashkimi Evropian. (Në afërsi të fshatit Mushnikovë, afër Hotel Gold në Prizren, ora 13:00)

- Në ditën e tretë të edicionit të festivalit Lahuta, Okarina Polifionia mbahet kongresi i Lahutareve te trojeve shqiptare. (Ambientet e Qendrës për zhvillimin e kultures tradicionale në Prishtinë, ora 15:00)

- Platformës Bashkë-krijuese organizon ekspediten e gastronimise shqiptare. (Kino Bahçe, te Lumbardhi në Prizren, ora 18:00)