25 Qershor 2018

Kombëtarja e Zvicrës me 4 futbollistë shqiptarë në Botëror

Bernë, 5 qershor - Përfaqësuesja e Zvicrës në futboll shkon në Botërorin "Rusi 2018" me 4 futbollistë shqiptarë.

Xherdan Shaqiri, Valon Behrami, Granit Xhaka dhe Blerim Xhemaili janë zyrtarisht pjesë e kombëtares zvicerane në listën përfundimtare të 23 futbollistëve. Për shkak të dëmtimit, pjesë e saj nuk do të jetë shqiptari tjetër, Admir Mehmedi.

Nga 26 lojtarë, trajneri Vladimir Petkoviç zvogëloi listën në 23 për Kampionatin Botëror të Futbollit duke përjashtuar Silvan Widmer, Gregor Kobel dhe Edimilson Fernandes.

Edhe pjesëmarrja e Xhakës ishte në pikëpyetje deri në momentin e fundit për shkak të dëmtimit që pësoi në gju javën e shkuar. 25-vjeçari, mesfushor i Arsenalit, pësoi një lëndim gjatë seancës stërvitore, por u shfaq më pas i lehtësuar kur mësoi se nuk bëhej fjalë për një lëndim serioz.

Ajo çfarë bie në sy në listën e Zvicrës për Botërorin 2018 është fakti se ajo dominohet nga lojtarë që luajnë në Bundesligën gjermane. Madje janë 10 nga 23 lojtarët e grumbulluar për Botërorin 2018 që luajnë në Bundesligë, përfshirë këtu të 3 portierët: Sommer, Bürki dhe Mvogo.

Zvicra është pjesë e Grupit E dhe përballjen e parë e ka me Brazilin, më 17 qershor, kurse më pas do të luajë ndaj Serbisë dhe Kosta-Rikës. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Qershor 2018  - Iniciativa për Drejtësi dhe Barazi Inject, organizon tryezën me temë 'Si ta parandalojmë dhunën ekonomike?', ku edhe do të prezantohet Iniciativa për Ndryshimin e Ligjit për Familjen, gjegjësisht saktësimi i dispozitave ligjore në lidhje me ndarjen e pasurisë së përbashkët bashkëshortore. (Hotel Sirius, ora 9:00)

- Komuna e Gjilanit dhe organizata “Let’s Do It Kosova' te mbështetur nga Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor organizojn aksion pastrimi në kuadër të fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën” në Gjilani. (Para teatrit të Gjilanit, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e diplomimit të kadetëve të Forcës  së Sigurisë së Kosovës. (Kazerma 'Skënderbeu’, në Komandën e Doktrinës dhe Stërvitjes,  në Ferizaj, ora 11:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian dhe Ministria e Integrimit Evropian organizojn takimin iniciues për nisjen e programimit të programeve kombëtare për Kosovën, IPA 2019 dhe IPA 2020, të financuara nga Bashkimi Evropian. (Ndërtesa e Qeverisë, salla P-38, ora 11:00)

- Komisioni për Buxhet dhe Financa mban dëgjim publik lidhur me Projektligjin nr.06/L-072 për Institucionet Mikrofinanciare dhe Institucionet Financiare Jobankare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 11:30)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj e viziton Komunën e Klinës ku do te takohet me Kryetarin Komunës, drejtorët dhe asamblistët. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 14:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Ramush Haradinaj takohet me familjarë  të dëshmorëve, biznese lokale, persona nga fusha e artit, sportit, muzikës, OJQ, etj, të Komunës së Klinës. (Objekti i Komunës se Klinës, ora 15:00)