02 Mars 2021

Juventus arrin marrëveshjen me lojtarët për pagat

Torino, 28 mars - Klubi i kampion i Italisë, Juventus ka bërë me dije se sapo ka arritur një marrëveshje me lojëtarët e ekipit dhe trajnerin për çështjen e pagave, detyruar nga rrethanat e krijuara nga pandemia e koronavirusit.

Sipas të dhënave nga klubi, lojëtët e “Zonjës së vjetër” dhe trajneri kanë rënë dakord për shkurtimin e pagës së muajve mars, prill, maj e qershor 2020.

Nga kjo marrëveshje, bardhezinjtë do të kursejnë mbi 90 milionë euro. Një lëvizje të tillë kanë aplikuar së fundmi dhe shumë klube të tjera europiane duke qenë se aktiviteti futbollistik tashmë është ndërprerë dhe klubet duhet të ulin shpenzimet në maksimum.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Mars 2021

- U.d. Presidentja Vjosa Osmani pret në takim të ngarkuarin e BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak. (Kabineti i Presidentes, ora 8:00)

- Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj pret në takim përfaqësuesin e BE-së për dialogun Kosovë - Serbi, Miroslav Lajçak. (Zyret e Selisë Qendrore të PDK-së, ora 9:50 - mediat të marrin pamje nga ky takim)

- Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik dhe USAID në Kosovë, lansojnë dy module të reja të prokurimit elektronik. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

-  Koalicioni ad-hoc i organizatave të shoqërisë civile dhe aktivistëve mbajnë konferencë për media, me ç’rast do të bëhet dorëzimi i përgjigjes në padinë e ngritur nga kompania KelKos Energy Sh.p.k ndaj aktivistes Shpresa Loshaj.  (Para objektit të Gjykatës Themelore, dega Deçan, ora 11:00)  

- Naša Inicijativa organizon protestë paqësore kundër uzurpimit të vendeve të garantuara në parlament si pasojë e një procesi jodemokratik zgjedhor dhe të kompromentuar nga manipulime në zgjedhjet e parakohshme parlamentare më 14 shkurt 2021. (Pikënisja e protestës fillon nga Hotel Grandi, ora 12:00)