21 Prill 2021

Ibrahimovic rikthehet te përfaqësuesja e Suedisë

Stokholm, 22 mars - Zlatan Ibrahimovic është rikthyer te përfaqësuesja e Suedisë pas thuajse 5 vitesh mungesë dhe menjëherë është shfaqur në konferencë për shtyp në krah të trajnerit Janne Andersson, ku nuk i ka kursyer batutat.

Gjiganti suedez dhe tekniku i përfaqësueses kanë pasur shpesh replika në distancë me njëri-tjetrin, por duket se në fund kanë vendosur të bëjnë paqe dhe të bëhen sërish bashkë për të mirën e skuadrës.

Vetë Ibra në konferencën për shtyp pranoi se i ka premtuar teknikut Andresson që do të jetë vendimtar në fushë, por ka shmangur komentet në lidhje me shiritin e kapitenit, që duket se do të mbetet në krahun e Granqvist.

Rikthimi – Jemi takuar të dy dhe kemi folur gjatë, duke diskutuar për gjithçka, ndërsa në fund kemi vendosur që të bëjmë më të mirën për skuadrën. Nëse më pyesni, mendoj që jam më i miri në botë, por këtu nuk jam për shkak të emrit. Thjesht mendoj se e kam merituar thirrjen. I kam premtuar trajnerit që do të jem vendimtar në fushë dhe jam gati të vë eksperiencën time në dispozicion të skuadrës.

Shiriti i kapitenit – në kokën time shiriti i kapitenit i takon Andreas Granqvist, por ky është një vendim që i përket trajnerit Andresson.

Numri i fanellës – Do të mbaj numrin 11, ndonëse më ofruan edhe 10-ën. I kërkova Isac numrin 11 dhe u tregua i gatshëm të ma japë, por më tha se duhej t’ia ktheja sërish pas 4-5 vitesh.

Milani dhe rinovimi – Është një projekt mjaft interesant, ku jam i përfshirë plotësisht dhe jam shumë i kënaqur me atë që po bëjmë. Besoj se do të rinovoj, por momentalisht jam i përqendruar të bëj mirë në fushë, pasi ka kohë për të folur për të ardhmen.

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Prill 2021

- Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës, Liburn Aliu mban konferencë për media për hidrocentralet. (Tek ura në Brezovicë, 100m para kthesës kryesore për qendër të skijimit, ora 9:15)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike të Kosovës Berat Rukiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Me moton "Shpëtoni Planetin" shënohet Dita e Tokës për të rritur ndërgjegjësimin për rëndësinë e përgjegjësisë kolektive për të mbrojtur mjedisin për brezat e ardhshëm. (Mitrovicë, ora 10:00)

- Organizata ETEA dhe biblioteka “Hivzi Sulejmani” organizojnë panelin e diskutimit “Libri mes ofertës dhe kërkesës”, me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Librit. (Biblioteka “Hivzi Sulejmani” në lagjen Dardania, ora 10:00)

-  Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapesinor dhe Infrastrukturës organizon aktivitetet me rastin e shënimit të 22 Prillit, Ditës Ndërkombëtare të Tokës. (Hapësira e Shkollës Fillore “Hasan Prishtina” në Prishtinë, ora 10:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetarin e Odës Ekonomike Amerikane në Kosovës Arian Zeka. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Lëvizja FOL organizon debatin FOL Hapur me ministrin e Administrimit të Pushtetit Lokal, Elbert Krasniqi. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim së bashku me UN-Habitat dhe agjencitë e tjera të Ekipit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë, do të organizojnë inaugurimin e Sistemit Solar Fotovaltaik në ndërtesen e Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Ndërtesa e Kuvendit Komunal në Prizren, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti takohet me kryetare e Odës Ekonomike Gjermano-Kosovare Nora Hasani. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 12:00)

- Koordinatori i Qendrës së vaksinimit në sallën “1 Tetori”, Niman Bardhi mban konferencë për medie. (Sallla “1 Tetori”, ora 12:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla do ta pres në aeroport Ministrin e Jashtëm te Gjermanisë, Heiko Maas. (Aeroportin e Prishtinë, ora 14:00 - vetëm pamje)

- OJQ Projekti 5 Cent organizon ngjarjen për "Ditën e Tokës", ku do të bëhet mbjellja e 51 fidaneve me rastin e shënimit të kësaj dite. (Oborri i SHFMU “Ibrahim Rugova” në Obiliq, ora ora 14:00)

- Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Kabineti i Presidentës, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, pret në takim ministrin e Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Heiko Maas. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 16:30)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Donika Gërvalla dhe Ministri i Jashtëm i Gjermanisë, Heiko Maas do të zhvillojnë takimin bilateral. (Kabineti i ministres Gervalla, ora 17:00) vetëm pamje)