15 Prill 2021

Hungarisë i merret organizimi i garave në Moto GP

Budapest, 20 mars - Federata ndërkombëtare e motoçiklistëve ka bërë të ditur se Hungaria këtë sezon nuk do të organizojë gara në kampionatin e Moto GP-së, pasi që shtegu në Balatonring nuk do të përfundojë brenda kohës.

Punët në shtegun Balatonring në afërsi të vendit Savoli janë shtyrë, pasi që qeveria hungareze javën e kaluar hoqi dorë nga projekti.

Gara në Moto GP në Hungari është dashur të mbahet vitin e kaluar, por edhe atëherë organizatorët hoqën dorë për shkak të gjendjes së pavolitshme financiare.

Në vend të Hungarisë, gara do të mbahet në Aragon më 19 shtator. Shtegu në “Motorlend”, në Aragon ka qenë i rezervuar në kalendarin e garave për vitin 2010.

Spanja në këtë formë do të jetë nikoqir i garës së katërt në kampionat, pasi që pos Aragonit, garat do të mbahen edhe në Heres, Barcelonë dhe Valencia.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)