10 Gusht 2020

Henderson zgjidhet futbollisti i vitit në Angli

Londër, 24 korrik - Shoqata e Gazetarëve të Sportit në Angli (FWA) ka zgjedhur kapitenin e Liverpoolit, Jordan Henderson, si futbollisti i vitit në Angli.

Sipas një deklarate nga FWA, në votimin që u zhvillua me pjesëmarrjen e mbi 500 gazetarëve, futbollisti 30-vjeçar anglez u zgjodh si futbollisti i vitit, duke lënë pas rivalët e tij Kevin de Bruyne nga “Manchester City”, Marcus Rashford nga “Manchester United”, si dhe Virgil van Dijk dhe Sadio Mane nga “Liverpool”.

Në të gjitha përballjet, Henderson e ka veshur fanellën në 40 ndeshje dhe ka shënuar katër gola.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Gusht 2020

- Qendra në Shtetet e Bashkuara të Amerikës organizon Tubimin e parë interaktiv virtual me Kryeministrin e katërt të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar situatën aktuale politike në Republikën e Kosovës dhe rolin që mund të luajnë shqiptaro-amerikanët dhe shqiptaro-kanadezët në zgjedhjet e ardhshme. (Virtualisht në Zoom:  https://bit.ly/LVVShBAAug9, 13:00)

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale, mban dëgjim publik për Projektligjin për parandalimin dhe luftimin e Pandemisë COVID-19 në territorin e Republikës së Kosovës. (Kuvendi salla C 301, ora 13:00)