03 Mars 2021

Guardia di Financa, heton presidentin e Juventusit

Torino, 12 shkurt - Guardia di Financa në Itali ka nisur hetimet ndaj presidentit aktual dhe administratorit të deleguar të Juventusit, Zhan Klod Blank dhe ish-numrit 1 të bardhezinjve, Koboli Xhili.

Ata akuzohen për mashtrime fiskale dhe fshehje të bilanceve. Sipas gazetës “La stampa”, prokuroria e Torinos, kishte zbuluar anomali në kontabilitetin e Juventusit, sidomos në të dhënat për pagat dhe rinovimin e kontratave të futbollistëve.

Zhan Klod Blank zyrtarisht është bërë presidenti i ri i Juventusit vitin e kaluar, duke zevendesuar në ketë post Xhovani Koboli Xhili, i cili qendroi në krye të këtij klubi për më shumë së dy vjet.

Kalendari

Ngjarjet e datës 3 Mars 2021 - Kolegji Ndërkombëtar i Biznesit në Mitrovicë inauguron projektin “Fuqizimi i autonomisë universitare dhe rritja e llogaridhënies e transparencës së universiteteve të Ballkanit Perëndimor”. (Selia e Kolegjit IBCM, ora 9:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Enis Ramadani për vepren penale 'Mbajtja në pronësi, kontroll ose posedim të paautorizuar të armëve'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Avokati i Popullit, Naim Qelaj viziton ekspozitën për fëmijët e vrarë gjatë luftës “Na ishte një herë që kurrë mos qoftë”. (Biblioteka “Hivzi Sylejmani” në Prishtinë, lagjja Dardania, ora 10:00)

- Parlamenti i dytë rural shqiptar organizon konferencë për të diskutuar sfidat dhe veprimet konkrete për mirëqenien e banorëve të zonave rurale. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Pas rritjes së numrit të rasteve me COVID-19 në Gjilan, kryetari i Komunës, Lutfi Haziri, mban konferencë për media pas takimit të Komitetit për menaxhimin dhe parandalimin e përhapjes së COVID-19. (Zyra e krytarit Haziri, ora 10:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit organizon ceremoninë e shpërndarjes së librave të botuar dhe të blerë me financimin e Departamentit të Kulturës në MKRS. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)