30 Shtator 2022

FVK dhe FSHV vazhdojnë bashkëpunimin, tre volejbollistë i bashkohen Kosovës

Prishtinë, 27 shkurt - Presidenti i Federatës së Volejbollit të Kosovës, Bahri Gjinovci dhe ai i Shqipërisë, z. Erlind Pëllumbi kanë nënshkruar sot marrëveshjen e përbashkët, që erdhi falë raporteve shumë të mira në vazhdimësi mes këtyre dy institucioneve, që i mundëson tre volejbollistëve të ndryshojnë Kombëtaren përfaqësuese. Nga ajo e Shqipërisë, kalojnë tek e Kosovës.

Lajm i madh për volejbollin kosovar është angazhimi i volejbollistit Gazmend Husaj në fanellën e ‘Dardanëve’, i cili ka qenë një prej lojtarëve më të spikatur kosovarë jashtë kufijve ballkanik.

Husaj aktualisht luan për ekipin nga Emiratet e Bashkuara Arabe, Shabab Al Ahli.

Ai ka fituar shumë çmime prestigjioze ekipore dhe individuale duke luajtur në vende si Turqia, Katari dhe Zvicra, përfshirë çmimin si pritësi më i mirë në Ligën Zvicërane më 2009/10 dhe shënuesi më i mirë në Ligën e Katarit më 2012/13.

Husaj i bashkohet Kombëtares së Kosovës me një bagazh të pasur profesional, teksa rrugën e tij e kanë ndjekur edhe dy volejbollistët tjerë, Adriatik Kajtazi dhe Bardhyl Hajdaraj, të cilët poashtu kalojnë nga Kombëtarja e Shqipërisë tek ajo e Kosovës.

Kajtazi është aktualisht pjesë e Pejës por në të kaluarën ka luajtur në Katar dhe Shqipëri, poashtu edhe në Maqedoni. Në Kosovë është shpallur disa herë si lojtari më i mirë në vend, teksa ka dhënë kontribut të madh në Kombëtaren e Shqipërisë ndër vite.

Hajdaraj poashtu është një emër i njohur në volejbollin kosovar. Ai ka luajtur për Studentin e Tiranës dhe disa ekipe kosovare duke fituar tituj kampioni dhe kupa të tjera, si dhe është shpallur disa herë lojtari më i mirë në Kosovë.

Kjo treshe kishte përfaqësuar Shqipërinë gjatë kohës kur volejbolli kosovar ende nuk ishte pranuar ndërkombëtarisht.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 shtator 2022

- Në Ditën Ndërkombëtare e Personave të Moshuar UNFPA prezanton të dhenat kyqe dhe opsionet e dala nga anketa për izolimin social tek personat e moshuar në Kosovë. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet takimi i 219-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Online, ora 10:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me menaxhimin e krizës energjetike nga Qeveria e Republikës së Kosovës interviston Hekuran Murati, Minister i Financave, Punës dhe Transfereve dhe interviston Ymer Fejzullahu, Kryesues i Bordit të Zyrës së Rregullatorit për Energji. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 10:00)

- Balkan Green Foundation me mbështjetje të Heinrich Böll Stiftung mban konferencë për media, në të cilën do të prezentohet hulumtimi: “Kriza Energjetike në Ballkanin Perëndimor: Masat e ndërmarra në kohën e rritjes së çmimeve të energjisë”. (Zyret e Balkan Green Foundation afër Librarisë Koha në Prishtinë, ora 12:00)

- Nën organizimin e organizatës gjermane GIZ, kryetarët e komunave të regjionit të Gjilanit nënshkruajnë memorandum mirëkuptimi. (Hotel Astoria në Gjilan, ora 13:00)

- Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, së bashku me Zëvendëskryeministren për Çështje të Pakicave dhe të Drejtat e Njeriut, znj. Emilija Redžepi, marrin pjesë në tryezën e rrumbullakët me komunitetin boshnjak, organizuar nga Zyra për Çështje të Komuniteteve e Zyrës së Kryeministrit. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 13:30)

- Presidenti i FIFA-s, Gianni Infantino do të qëndrojë në Kosovë ku mbajë edhe një konferencë për media. (Selia e Federatës së Futbollit, ora 15:00)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ministri Hajrulla Çeku, përfaqësues të Federatës së Xhudos të Kosovës marrin pjesë në ceremoninë e lansimit të programit "Kosova, shtet i xhudos”. (Lapidariumi i Muzeut Kombëtar të Kosovës, ora 17:00)

- Qendër Telefonike për Parandalim të Vetëvrasjes Linja e Jetës organizon një koncertë për mbledhje të fondeve në mënyrë që të mos mbyllet pasi është në gjendje të rënduar financiare, ora 20:30