17 Korrik 2018

FIFA përjashton përgjithmonë tre zyrtarë të lartë të futbollit

Gjenvë, 22 nëntor - Këshilli Etik i Federatës Botërore të Futbollit (FIFA) ka përjashtuar përjetësisht tre zyrtarë futbolli, të cilët para gjykatave amerikane u deklaruan fajtorë për marrje ryshfeti.

Në mesin e të pezulluarve është edhe anëtari i dikurshëm i Komisionit Revizor të FIFA-s, Richard Lai nga Guami, i cili në Gjykatën Federale amerikane pranoi se ka marrë ryshfet nga anëtari i familjes mbretërore kuvajtiane, Sheiku Ahmad al-Fahad al-Sabah.

Për shkak të akuzave për ryshfet dhe korrupsion, Sheiku Ahmad dha dorëheqjen në muajin prill të këtij viti nga funksioni i tij në FIFA dhe Konfederatën Aziatike të Futbollit (AFC).

FIFA njoftoi se përveç Lai-t, përjetësisht janë përjashtuar edhe ish-presidentët e federatave të futbollit të Nikaraguas dhe Venezuelës, respektivisht Julio Rocha dhe Rafael Esquivel.

Dy të fundit u arrestuan në maj të vitit 2015 në Cyrih, ndërsa më pas u ekstraduan në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA).

FIFA pohon se ka shqiptuar gjoba të përshtatshme në lidhje me shumën e ryshfeteve që kanë pranuar të akuzuarit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Korrik 2018 - Përkujtohet 20 vjetori i rëniës se dëshmorëve të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Bashkim Kerolli dhe Adem Ademi. Te vendi i quajtur Rrasa e Zogut të kufiri Shqipëri - Kosovë, ora 10:00 - nisja behet nga fshati Polac, ora 8:00) 

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Administratë Publike, Qeverisje Lokale dhe Media në të cilën do të shqyrtohet projektligji për lirinë e asociimit në Organizata Joqeveritare. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 225, ora 10:00)

- Mbahet ceremonia e inaugurimit te impiantit të trajtimit të ujërave të zeza në fshatin Mramor. (Bregu lindor i Liqenit të Badocit pranë fshatit Mramor, ora 10:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj pret në takim përfaqësues të projektit të GIZ-it gjerman dhe nxënës nënshkrues të peticionit për ngritjen e kapaciteteve në arsim. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 10:30)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të shqyrtohet projektligji për Produkte të Ndërtimi. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 10, ora 11:00)

- Oda Ekonomike e Kosvës organizon takim me delegacionin e organizatës prestigjioze “The Heritage Foundation”. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 14:00)

- Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë/BE, së bashku me Këshillin Gjyqësor të Kosovës, do të fillojë zyrtarisht procesin e digjitalizimit të shënimeve të dënimeve të vjetra në tërë Kosovën. (Hotel Swiss Diamond, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Republikës së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 14:00)

- Kryeministri Ramush Haradinaj merr pjesë në ceremoninë e nënshkrimit, me rastin e blerjes së automjeteve multi funksionale ushtarake të lëvizshmërisë së lartë nga Qeveria e Kosovës për Forcën e Sigurisë së Kosovës. (Kazerma Adem Jashari në Prishtinë, ora 16:00)