15 Prill 2021

FIFA nuk njeh recesion

Cyrih, 23 mars - Komiteti ekzekutiv I FIFA-së, ka bërë publike në Cyrih se të ardhurat e përgjithshme të vitit të kaluar kanë qenë diç më të mëdha se miliardë dollare.

FIFA në fillim të vitit kishte planifikuar të ardhura preja fro 860 milion, porn ë fund të vitit 2009 këta kanë regjistruar plus prej reth 200 milion dollarë.

“FIFA  nuk është bankë dhe të hollat nuk do ti ruajmë për vete, por atë do ua japim atyre që më së shumti  iu nevoitet. Ndihma më e madhe do tju dedikohet më të varfërve.

Çdo njëri prej 208  anëtarëve të FIFA-së, do të mer nga 200.000 dollar, ndërsa Kilit dhe Haitit do tju dërgohet një ndihmë e posaçme”, ka thënë presidenti I FIFA-së  Sep Blater.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)